Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skępe miasto z fontanną, koziołkiem i bogatą historią [zdjęcia]

Maria Oblas
20 lat temu Skępe odzyskało prawa miejskie utracone w 1867 r. Warto odwiedzić miasto i okolice nie tylko dla bogatej historii

Już w połowie XII wieku, prawdopodobnie na przesmyku pomiędzy obecnymi jeziorami Małym i Wielkim istniał obronny gród.

Ale ważnym i udokumentowantym wydarzeniem w historii Skępego jest pojawienie się rodziny Kościeleckich, którzy objęli je w posiadania w 1412 r. Pieczętowali się herbem Ogończyk i odcisnęli trwały ślad w historii Skępego. To dzięki ich staraniom Władysław Warneńczyk nadał prawo lokacji na gruntach wsi Skępe. Natomiast lokacji na prawie chełmińskim dokonał w 1445 r. Mikołaj Kościelecki, korzystając z przyzwolenia króla Kazimierza Jagiellończyka.

W 1495 r. na ziemi dobrzyńskiej wybuchła zaraza. W tym czasie właścicielami Skępego byli Mikołaj Kościelecki, kasztelan kruszwicki i jego żona, Katarzyna z Szamotuł. To oni wybudowali w miejscu dzisiejszego Wymyślina drewnianą kaplicę pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Kaplica była nawiedzana przez okoliczną ludność, zwłaszcza zaś po 1496 roku, w którym córka Mikołaja Kościeleckiego, Katarzyna, umieściła tu drewnianą figurkę Matki Boskiej nabytą w Poznaniu. Było to podziękowanie za uzdrowienie chorych nóg.

Rok 1498 był decydującym dla budowy klasztoru. Stryj fundatora kaplicy, również Mikołaj Kościelecki, postanowił sprowadzić tu bernardynów dla opieki duszpasterskiej nad pielgrzymami. W tej sprawie napisał do gwardiana klasztoru w Kole - 27 września tego roku ukazał się dekret biskupa płockiego, Jana Lubrańskiego, zezwalający na osiedlenie się zakonu na stałe w Skępem i budowę klasztoru.

W XVIII w. istniała tu szkoła, założona przez zakonników. Po kasacie zakonu w 1863 r. klasztorne budynki przeznaczono na szkołę państwową, kształcącą nauczycieli.

Dziś kościół i klasztor to najcenniejsze zabytki, nie tylko Skępego, ale całego regionu.

Najstarszą częścią Skępego jest rynek, usytuowany na historycznym szlaku komunikacyjnym z Litwy w stronę Torunia. Cieszą oko odnowione kamieniczki, zaś w samym centrum rynku - fontanna i koziołek. Koziołek ten jest symbolem statusu materialnego mieszkańców Skępego. Dość mizernego statusu, dodajmy. Bo w czasach, gdy mieszkańcom się nie przelewało, zamiast krów, hodowali... kozy, jako stworzenia mniej wymagające. Tak oto kozioł stał się symbolem Skępego.

W 1979 r. miejscowi rzemieślnicy i handlowcy ufundowali w centrum rynku fontannę, a na polnym kamieniu postawiono ów symbol, czyli kozła. Pomysłodawcą był kowal Franciszek Sobociński, zaś projekt wykonał emerytowany nauczyciel Jerzy Szczepkowski. Odlew z brązu wykonano w fabryce manometrów we Włocławku. I do dziś skępskie kozioł cieszy oko młodszych i starszych mieszkańców, jest też atrakcją dla turystów.

INFO Z POLSKI 27.04.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skępe miasto z fontanną, koziołkiem i bogatą historią [zdjęcia] - Lipno Nasze Miasto

Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto