Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skępe. Przydrożne kapliczki i krzyże skrywają ciekawe historie. Odkrywa je Bożena Ciesielska

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Rozmowa z Bożeną Ciesielską, autorką książek, pasjonatką historii, która wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Kapliczki polskie - w różańcu róża ukryta rozkwita”. Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę po powiecie!

Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

Skąd pomysł na wzięcie udziału w akcji „Przydrożne kapliczki”?

Historia jest dość długa. Gdy pracowałam w Szkole Podstawowej im. G. Zielińskiego w Skępem, zachęciłam uczniów do wzięcia udziału w regionalnym konkursie, którego tematem był opis i ilustracja wybranego obiektu - kapliczka przydrożna, figurka lub krzyż. Sama zainteresowałam się historią figurek przydrożnych. Napisałam artykuł „Urok przydrożnej kapliczki”. Został zamieszczony w publikacji „Kapliczki i krzyże gminy Skępe” wydanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Skępem w 2005 roku.

W 2008 r. zaczęłam swoją przygodę z fotografią. Robiłam zdjęcia różnych obiektów znajdujących się w Skępem lub w gminie Skępe. Doceniłam wartość fotografii wtedy, gdy niektóre budowle rozbierano. Od 2017 r. trwa ogólnopolski konkurs „Przydrożne kapliczki”. Wysyłam opisy i zdjęcia krzyży, figurek i kapliczek. Są one umieszczane na interaktywnej mapie kapliczek.

Ile już udało się opisać i zrobić zdjęć kapliczek, figurek lub przydrożnych krzyży?

Fotografuję „perełki” polskiego krajobrazu znajdujące się w Skępem, w gminie Skępe oraz w powiecie lipnowskim lub tam, gdzie akurat jestem… (np. w powiecie rypińskim). Mam około 120 zdjęć obiektów.

Na internetowej mapie widać, że najwięcej kapliczek jest w gminie Skępe. Na tym terenie się Pani skupiła?

Głównie skupiam się na fotografowaniu i utrwalaniu kapliczek znajdujących się w Skępem i naszej gminie. Kieruję się powiedzeniem Zygmunta Glogera: „Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest - swoje, obowiązek”.

Liczyła może Pani, ile jest wszystkich przydrożnych znaków w rodzinnej gminie. Udało się wszystkie odnaleźć?

W gminie Skępe jest bardzo dużo krzyży i figurek przydrożnych. Stawiane były w miejscach bitew, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po zakończeniu I i II wojny światowej, w miejscu objawień lub na skrzyżowaniu dróg. Upamiętniały ważne wydarzenia nie tylko religijne czy historyczne, ale i rodzinne. Ciekawostką etnograficzną jest krzyż choleryczny znajdujący się przy ulicy Sierpeckiej w Skępem.

Która kapliczka najbardziej Panią zaciekawiła i dlaczego? Znalazłam informacje, że przydrożne krzyże stawiane były także jako podziękowanie za szczęśliwy powrót z Ameryki, ale także budowano je w podzięce za uratowanie życia, czy otrzymanie łaski.

Każdy z tych obiektów ma swoją ciekawą historię, gdyż różne były motywy stawiania krzyży i budowania kapliczek lub figurek przydrożnych.

Mogłaby Pani zdradzić ciekawą historię jednej z nich?

W miejscowości Głęboczek w gminie Skępe w lesie stoi kapliczka Grota Panu Lasów. W okolicy stał dom, w którym mieszkała rodzina Topolewskich. Stanisława Topolewska podczas II wojny światowej udzielała pomocy partyzantom. Została rozstrzelana 25 XII 1944 r. przez Niemców. Grotę Panu Lasów wystawiły dwie kuzynki przyjeżdżające z Warszawy. Na niewielkiej metalowej tabliczce wyryto napis: GŁĘBOCZEK 1949-1974 H. M. (prawdopodobnie inicjały imion pań Topolewskich). Tabliczka jest umocowana pod niszą. Na drugiej dużej tablicy znajduje się napis: PANU - LASÓW 1972. H. i M. Na drewnianej furtce kapliczki umieszczono napis: „NIECH ŁASKA TWOJA SPŁYWA NA TYCH KTÓRZY PATRZĄ W TWOJĄ TWARZ CHRYSTUSIE”. Grota przypomina wydrążenie w skale. W środku półokrągłej oszklonej niszy jest umieszczona rzeźba Chrystusa Frasobliwego zadumanego nad ludzkim losem. Górna część z figurą została umocowana na prostokątnym cokole. Całość wieńczy metalowy krzyż. Materiałem, którego użyto do budowy, jest kamień. Grotę, ogrodzoną metalową siatką, usytuowano pod rozłożystym kasztanem. Przy płocie znajduje się ławeczka. Urokliwe miejsce jest rzadko odwiedzane przez ludzi.

Czy zamierza Pani rozszerzyć działania i szukać kapliczek w całym powiecie?

Zamierzam fotografować kapliczki znajdujące się poza gminą Skępe. Planuję wydanie albumu z zabytkami małej architektury sakralnej.

Dziękuję za rozmowę.

Niezwykłe zdjęcia przydrożnych kapliczek i krzyży autorstwa pani Bożeny można obejrzeć na stronie przydroznekapliczki.pl. Na mapie znajdują się także zdjęcia z całej Polski. Szczególnie zachęcamy do obejrzenia tych z naszego powiatu. Podana jest ich dokładna lokalizacja i historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto