Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont zabytkowego budynku w Bobrownikach trwa. Będzie tu muzeum miejscowości. Wideo i zdjęcia

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Budynek przy ulicy Nieszawskiej 8 w Bobrownikach to jeden ze starszych zabytków. Został pobudowany w 1838 roku i popadał w ruinę. Od zapomnienie uratował go pasjonat historii Wojciech Buller. Jego praca została kolejny raz doceniona.

Historia budynku przy ul. Nieszawskiej 8 w Bobrownikach sięga początku XIX wieku. Dom został zbudowany w 1838 roku dla bednarza, stróża i straży wojskowej lokalnego magazynu solnego, założonego w połowie XVIII wieku.

- Budynek ze względu na funkcję, którą pełnił, oraz na ludzi, którzy w przeszłości w nim zamieszkiwali, jest obiektem szczególnym. Wśród jego mieszkańców byli weterani wojen napoleońskich, wysłużeni żołnierze biorący udział w powstaniu listopadowym aż wreszcie powstańcy z roku 1863 roku - opowiada Wojciech Buller. - Jest nie tylko unikalnym w skali całego województwa zabytkiem z uwagi na jego znaczenie dla historii gospodarczej regionu, ale jest również symbolicznie związany z walką o niepodległość Polski. Przez 180 lat swojego istnienia wpisał się on w krajobraz kulturowo - historyczny Bobrownik i jest obok ruin zamku, kościoła parafialnego wraz z budynkiem kancelarii magazynu solnego użytkowanym przez miejscowy Urząd Gminy jednym z trzech najcenniejszych zabytków przeszłości położonych w osadzie.

Budynek kupił historyk Wojciech Buller, a następnie obiekt przekazał zarządzanej przez siebie fundacji Królewski Skład Solny Bobrowniki nad Wisłą. Pan Wojciech jest związany z Bobrownikami, bo tu spędzał dzieciństwo, stąd pochodzi jego rodzina.

- Marzyłem o tym, by mieć kawałek Bobrownik na własność – żartuje pan Wojciech. - Chciałem jednak, żeby ten fragment miejscowości miał swoją historię i udało mi się wspólnie z małżonką kupić ten obiekt.

W remont budynku, który jeszcze kilka lat temu był ruiną, włożył sporo serca i energii. Na pracę przez kilka lat Fundacji udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwatora oraz Urzędu Marszałkowskiego łącznie 600 tys. złotych.

Zakres prac był ogromny. Z podpalanej kilkukrotnie ruiny powstał zadaszony obiekt, gotów na dalsze prace. W budynku ma powstać muzeum!
- Muzeum będzie poświęcone historii Bobrownik, bo ta historia jest bardzo bogata, a nawet mieszkańcy nie znają tych epizodów bardzo ciekawych – tłumaczy.

Wojciech Buller to ceniony i znany historyk. Autor wielu publikacji nie tylko o Bobrownikach. Za swoje dokonania był wielokrotnie nagradzany. Z rąk wicewojewody, Józefa Ramlau, odebrał odznaczenie za swoją obecną historyczną i społeczną działalność oraz tę w latach komunizmu – Medal Niepodległości. W 2011 roku otrzymał Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski za działalność w opozycji, a w 2016 roku Krzyż Wolności i Solidarności przyznawany byłym internowanym i więźniom politycznym.

Niedawno od Marszałka Województwa otrzymał medal Hereditas Saeculorum w ramach konkursu Dziedzictwo Wieków. Nagroda przyznawana jest za najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie. Takie prace wykonano właśnie w budynku przy ul. Nieszawskiej 8 w Bobrownikach.

Więcej w wideo Bartosza Filińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto