MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tym razem w UTW w Wielgiem było to spotkanie z poezją i urokliwym Skępem [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Oddział Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wielgiem prężnie  działa. Ostatnio ze słuchaczami spotkali się regionalistka Bożena Ciesielska i jej mąż Sławomir – poeta. Było wyjątkowo interesująco.
Oddział Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wielgiem prężnie działa. Ostatnio ze słuchaczami spotkali się regionalistka Bożena Ciesielska i jej mąż Sławomir – poeta. Było wyjątkowo interesująco. Małgorzata Chojnicka
Oddział Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wielgiem prężnie działa. Ostatnio ze słuchaczami spotkali się regionalistka Bożena Ciesielska i jej mąż Sławomir – poeta. Było wyjątkowo interesująco.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

od 16 lat

W Wielgiem już od kilku lat z powodzeniem działa Oddział Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działający przy Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku. Słuchacze mają okazję uczestniczyć w interesujących wykładach. Wiele z nich poświęcone jest lokalnej historii, która cieszy się żywym zainteresowaniem. Ostatnio spotkali się z nimi Bożena i Sławomir Ciesielscy ze Skępego. Ona jest regionalistką, która z pasją opowiada nie tylko o Skępem, a on poetą i jednocześnie przewodniczącym Lipnowskiej Grupy Literackiej. Na wykładzie nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych na czele z Haliną Sztypką, przewodniczącą Rady Gminy Wielgie oraz wójtem Tadeuszem Wiewiórskim. Przewodniczącą Rady Słuchaczy jest Katarzyna Kwiecińska, dyrektorka Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie.

Sławomir Ciesielski przybliżył swoje wiersze i zdradził, w jaki sposób patrzy na świat. Niektóre z nich są bardzo romantyczne, a inne wręcz frywolne i wyjątkowo zmysłowe. To prawo twórcy, by dzielić się z innymi swoimi wizjami.

Bożena Ciesielska opowiedziała o wędrownej wystawie: „136. Toruńskie Spacery Fotograficzne w Skępem. Zdjęcia magiczne, chwile niezwykłe, miejsca nieznane”. To niesamowite przedsięwzięcie, które pokazuje Skępe widziane oczyma artystów. Przedstawia ona prace fotografików ze Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne, które od wiosny 2010 r. skupia fotografów chcących pokazać walory wszystkich dzielnic Torunia. Nie ograniczają się oni tylko do grodu Kopernika, ale też organizują plenery wyjazdowe na cały region Kujaw i Pomorza. Jeden z nich odbył się we wrześniu ubiegłego roku. Artyści spacerowali po Skępem i okolicy pod przewodnictwem właśnie Bożeny Ciesielskiej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację Ari Ari wspólnie z Małym Muzeum w Skępem, w ramach projektu pt. Spacery lokalne, czyli wędrówki szlakami kultury.

- Tematyka spacerów lokalnych jest bardzo różnorodna – zdradza Bożena Ciesielska. – Są to spacery literackie, historyczne, szlakiem kapliczek przydrożnych, cmentarzy różnych wyznań czy postaci związanych z daną miejscowością. Ten spacer rozpoczęliśmy w gospodarstwie agroturystycznym Maciejówka w Żagnie. Żywe zainteresowanie uczestników wzbudzili ludzie, którzy na polu zbierali ziemniaki za tradycyjną kopaczką.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko wykłady. Niedawno słuchacze byli w Teatrze W. Horzycy w Toruniu, gdzie obejrzeli sztukę „Noce i dnie”. – Była to klasyka we współczesnym wydaniu, momentami wręcz zaskakująca – mówi Katarzyna Kwiecińska. – Takie bezpośrednie obcowanie ze sztuką jest zawsze cennym doświadczeniem, które nas wzbogaca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto