Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki "Księga pamiątkowa Lipna, Skępego, Lubicza, Kikoła i okolic” w kinie Nawojka [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej dzięki samorządowi województwa kujawsko - pomorskiego przetłumaczyło i wydało „Księgę pamiątkową Lipna, Skępego, Lubicza, Kikoła i okolic”.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej dzięki samorządowi województwa kujawsko - pomorskiego przetłumaczyło i wydało „Księgę pamiątkową Lipna, Skępego, Lubicza, Kikoła i okolic”. Małgorzata Chojnicka
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej dzięki samorządowi województwa kujawsko - pomorskiego przetłumaczyło i wydało „Księgę pamiątkową Lipna, Skępego, Lubicza, Kikoła i okolic”. Promocja tej bardzo cennej publikacji odbyła się w sobotę w lipnowskiej „Nawojce”.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Promocja książki w Kinie Nawojka w Lipnie

Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej dzięki samorządowi województwa kujawsko - pomorskiego przetłumaczyło i wydało „Księgę pamiątkową Lipna, Skępego, Lubicza, Kikoła i okolic”. Korektorami tej publikacji byli dr Adam Wróbel i Iwona Grubecka, a przygotowaniem do druku zajął się Sławomir Leszczyński. Promocja odbyła się w kinie „Nawojka” w Lipnie i dostarczyła wzruszających przeżyć.

W Lipnie przed wybuchem drugiej wojny światowej mieszkało blisko trzy tysiące Żydów. Zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Niektórzy byli bogatymi właścicielami kamienic, a inni klepali biedę, próbując się utrzymać z drobnego handlu. Teraz na lipnowskich ulicach trudno znaleźć chociażby mały ślad po żydowskich mieszkańcach. Zniknęli z tego miasta jesienią 1939 roku. Trafili do gett we Włocławku i Łodzi. Najstarsi pamiętają jeszcze, że przy ulicy Sierakowskiego, tam gdzie mieści się siedziba Starostwa Powiatowego, znajdował się cmentarz żydowski. Macewy z tego miejsca pochówku zostały wykorzystane przez Niemców do utwardzania dróg w mieście i okolicy.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej postanowiło zmienić tę niepamięć i wydało „Księgę pamiątkową Lipna, Skępego, Lubicza, Kikoła i okolic”. W lipnowskiej „Nawojce” miała miejsce promocja tej, jakże cennej, publikacji. Przybylo wiele osób, żywo zainteresowanych historią miasta. Samorząd województwa reprezentowali Sławomir Kopyść, członek Zarządu oraz Sylwia Tubielewicz-Olejnik, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Nie zabrakło też potomków trzech rodzin żydowskich, które mieszkały w Lipnie. W klimat wprowadzili zebranych uczniowie z Teatru Bene Nati, którzy zaprezentowali zarówno pieśni, jak i tańce żydowskie.

Zatańczyli ludowy taniec żydowski „Hashual”. Kolejny taniec był do piosenki Justyny Steczkowskiej „Wszyscy braćmi być powinni”. Kilka piosenek zaśpiewała Zuzanna Worek. Młodzież przygotowała Wanda Mróz.

Wystąpiły dwie uczennice z lipnowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie, które przygotowała Małgorzata Kowalska – Tuszyńska. Potem przyszedł czas na wirtualny spacer ulicami przedwojennego Lipna. Tu przewodnikami byli sekretarz Dorota Kostecka oraz wiceprezes Michał Lewandowski.

Dr Adam Wróbel, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania publikacji. Z kolei potomkowie rodzin żydowskich otrzymali upominki od władz województwa.

- Długo poszukiwaliśmy sponsora, który zdecydowałby się sfinansować tłumaczenie i wydanie tej księgi pamiątkowej – mówi Dorota Kostecka, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej. –Wsparcie przyszło ze strony samorządu naszego województwa, który w całości sfinansował tę publikację. Księga ta została wydana w 1988 roku w Tel Awiwie i zawiera wspomnienia byłych żydowskich mieszkańców Lipna.

Gdzie otrzymać książkę?

Jeśli ktoś jest zainteresowany lekturą „Księgi pamiątkowej Lipna, Skępego, Lubicza, Kikoła i okolic”, może ją otrzymać bezpłatnie w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie przy ulicy Bulwarnej 2 (budynek strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej). Najpierw jednak musi się umówić drogą mailową pod adresem: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto