Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O nich nikt już nie pamięta. Grupa GUSTAW ze Skępego działa i szykuje niespodziankę

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Grupa GUSTAW ze Skępego działa od 2019 r. nieformalnie, a od stycznia 2020 formalnie jako stowarzyszenie.Porządkują stare, zapomniane nekropolie. Teraz prace trwają na dwóch cmentarzach w Łąkiem
Grupa GUSTAW ze Skępego działa od 2019 r. nieformalnie, a od stycznia 2020 formalnie jako stowarzyszenie.Porządkują stare, zapomniane nekropolie. Teraz prace trwają na dwóch cmentarzach w Łąkiem Bożena Ciesielska
Stowarzyszenie Grupa Historyczno–Poszukiwawcza GUSTAW sprząta stare, zapomniane nekropolie. Szukają chętnych do pomocy, ale mają też niespodziankę. Cały czas odkrywają i strzegą przed zapomnieniem starych cmentarzy.

Trwają prace porządkowe na dwóch cmentarzach ewangelicko–augsburskich w Łąkiem. Członkowie Stowarzyszenia GUSTAW szukają chętnych do wspólnej pracy. W sobotę, 4 lipca, będą porządkować nekropolię pod Franciszkowem.

- Wielkie rozpoczęcie prac porządkowych na cmentarzu nr 1 w Łąkiem (pod Franciszkowem) w sobotę o godzinie 9.00. Wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy. Darczyńcy mile widziani. Prace będą odbywały się w ramach projektu Fundacji Ari Ari pt. Zatopione wsie. Dziedzictwo kulturowe Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej – zachęca Janusz Nowakowski, szef GUSTAWA.

Prace w Łąkiem już rozpoczęto w ubiegłym roku. Jednak skępskie Stowarzyszenie może pochwalić się innymi inicjatywami.
- W 2019 r. wolontariusze z gminy Skępe podjęli się bardzo trudnego zadania. Prowadzili akcję przywracania pamięci miejsc zapomnianych – wyjaśnia Bożena Ciesielska, członek Stowarzyszenia, która prowadzi także fotograficzną kronikę z prac. - Tymi miejscami były cmentarze ewangelicko-augsburskie we wsi Łąkie w gminie Skępe. Wolontariusze odkrzaczyli także teren cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Boguchwale w gminie Skępe oraz w miejscowości Teodorowo (gm. Wielgie).

Podczas akcji nie brakowało chętnych wolontariuszy i ludzi, którzy dzielili się posiłkiem, ciepłym napojem czy wodą. Naprawiali także piły spalinowe i pomagali przy naprawie płyt nagrobnych. Członkowie Stowarzyszenia potrafią mobilizować i zachęcać do pomocy.

W tym roku GUSTAW przygotowuje się do wielkiej akcji.
- We współpracy z Fundacją Ari Ari przeprowadzone zostaną warsztaty i dokumentacje dotyczące społeczności żydowskiej wraz z przygotowaniem tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski w Skępem – dodaje Bożena Ciesielska. - Michał Wiśniewski ze stowarzyszenia Lapidaria przygotował pracę o dwóch cmentarzach ewangelicko-augsburskich w Łąkiem oraz artykuł o cmentarzu żydowskim w Skępem. Ekspertyzę cmentarzy wykonała Alicja Lipińska-Drozd. Już wcześniej obszerny artykuł o społeczności żydowskiej w Skępem opracowała Bożena Ciesielska. Urząd Miasta i Gminy w Skępem patronuje pracom oraz udziela wolontariuszom pomocy. Porządkowane cmentarze są już włączone do Szlaku Kultury (www.szlakikultury.ariari.org). Warto zajrzeć na stronę, opisano na niej aż 26 starych nekropolii. Najwięcej jest w naszym powiecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto