Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niech pamięć o Poli Negri, najsłynniejszej lipnowiance, wiecznie trwa!

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Iwona Kowalska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie, przekazuje upominki Sławomirowi Ciesielskiemu, przewodniczącemu LGL
Iwona Kowalska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie, przekazuje upominki Sławomirowi Ciesielskiemu, przewodniczącemu LGL Małgorzata Chojnicka
Podczas styczniowego spotkania Lipnowskiej Grupy Literackiej odniesiono się do gali podsumowującej rok Poli Negri w województwie kujawsko-pomorskim. To podsumowanie odbyło się w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

Podczas spotkania Lipnowskiej Grupy Literackiej odniesiono się do gali podsumowującej rok Poli Negri w województwie kujawsko-pomorskim. Odbyła się ona w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku, a lipnowskich literatów reprezentowała Iwona Kowalska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie.

- Gala została przygotowana z wielkim rozmachem – relacjonuje Iwona Kowalska. – W takiej pigułce zaprezentowano wydarzenia, które przygotowano w różnych miejscowościach naszego regionu. Nasz powiat miał w nich swój duży udział. Lipnowscy literaci napisali wiersze o Poli Negri i w planach mają ich zaprezentowanie. Są już po drugiej próbie. Otrzymaliśmy też sympatyczne upominki. Jednym z nich jest książka Mariusza Kotowskiego o Poli Negri, która będzie dostępna w naszej wypożyczalni. Muszę powiedzieć, że rośnie zainteresowanie postacią Poli Negri.

Gala we włocławskim Teatrze Impresaryjnym została zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Powiat lipnowski miał silną reprezentacje, bo wzięli w niej udział nie tylko przedstawiciele Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, ale również m.in. młodzież z lipnowskich szkół oraz reprezentanci sołectwa Złotopole.

Trwa głosowanie...

Czy znasz filmy z Polą Negri?

- Ten rok w naszym regionie był prawdziwą eksplozją talentów i ciekawych artystycznych pomysłów – mówi Dorota Łańcucka z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku i zarazem członek Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri w Lipnie. – Obfitował w wydarzenia z różnych dziedzin, w których najsłynniejsza lipnowianka grała główną rolę. Żartuję, że ten rok dał jej trzecie życie, bo drugie otrzymała w 2005 roku, kiedy otworzyliśmy izbę pamięci w Lipnie. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby samorząd województwa nie ogłosił ubiegłego roku rokiem Poli Negri. Z prelekcjami poświęconymi jej karierze i życiu docierałam do niewielkich miejscowości, co będę robiła nadal, bo widzę, że jest taka potrzeba. Nasza Pola nie bała się marzyć i udowodniła, że marzenia można realizować.

Iwona Kowalska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie, przekazuje upominki Sławomirowi Ciesielskiemu, przewodniczącemu LGLMałgorzata Chojnicka

Można się było przekonać, że do dziś postać Poli Negri inspiruje i mobilizuje do działania w różnych dziedzinach życia. Mieszkańcy Złotopola na przykład przygotowali witacz dożynkowy z tą najsłynniejszą lipnowianką. - Byłem mile zaskoczony różnorodnością i skalą wydarzeń, które odbyły się, by upamiętnić Polę Negri. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyróżnienia nas na tej gali.

Dobrze się stało, że przywrócono pamięć o tej wielkiej aktorce, która zrobiła oszałamiającą karierę w Hollywood.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto