Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Złotopola tym razem puszczali wianki [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Sołectwo Złotopole słynie z odtwarzania  dawnych zwyczajów. W wigilię św. Jana zorganizowano puszczanie wianków, by przybliżyć tradycje związane z Nocą Świętojańską. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem.
Sołectwo Złotopole słynie z odtwarzania dawnych zwyczajów. W wigilię św. Jana zorganizowano puszczanie wianków, by przybliżyć tradycje związane z Nocą Świętojańską. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Małgorzata Chojnicka
Sołectwo Złotopole słynie z odtwarzania dawnych zwyczajów. W wigilię św. Jana zorganizowano puszczanie wianków, by przybliżyć tradycje związane z Nocą Świętojańską. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

od 16 lat

Mieszkańcy Złotopola w gminie Lipno starają się odtwarzać dawne zwyczaje naszych przodków. Mają już na swoim koncie rekonstrukcję żniwną, deptanie kapusty, andrzejki czy grupę kolędniczą, która chodziła od domu do domu. Teraz postanowili przybliżyć tradycje Nocy Świętojańskiej. W zorganizowanie tego wydarzenia zaangażowało się także Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej oraz Biblioteka Publiczna Gminy Lipno. Na miejsce puszczania wianków wybrano, owiane mroczną tajemnicą, Jezioro Święte w Złotopolu.

- Cieszę się, że w nasze odtwarzanie dawnych zwyczajów angażuje się coraz więcej osób – mówi Jarosław Kryst, sołtys Złotopola. – Teraz przyjechała spora grupa z Lipna, związana z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej. Zorganizowana przez nas Noc Świętojańska jest taką naszą odpowiedzią na skomercjalizowane i obce polskiej kulturze walentynki. Chętnie zapożyczamy cudze święta, a nie potrafimy wykorzystać potencjału chociażby Nocy Świętojańskiej. To właśnie jest słowiańskie święto miłości, przypadające w najkrótszą noc w roku.

Sołtysowi Złotopola nie brakuje pomysłów. Pod koniec wakacji planuje zorganizować żywą lekcję historii pod olbrzymim dębem, który rośnie na pograniczu z gminą Kikół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto