Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kikół. 470 rodzin korzysta z pomocy społecznej i 87 interwencji policji. Gmina działa profilaktycznie

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Wójt Józef Predenkiewicz wręcza podziękowania Dawidowi Dąbrowskiemu, kierownikowi Posterunku Policji w Kikole, za zaangażowanie w kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł”
Wójt Józef Predenkiewicz wręcza podziękowania Dawidowi Dąbrowskiemu, kierownikowi Posterunku Policji w Kikole, za zaangażowanie w kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł” Małgorzata Chojnicka
W ubiegłym roku w gm. Kikół zrealizowano sporo przedsięwzięć profilaktycznych. Tegoroczny Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przewiduje wiele działań.

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

Gmina Kikół stawia na działania profilaktyczne skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Nawet w ubiegłym roku, który był trudny pod każdym względem, udało się zrealizować wiele przedsięwzięć. Dla dzieci i młodzieży przygotowano spektakle, pokazujące zgubny wpływ alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Były konkursy z nagrodami i festyny sportowe. Warto zwrócić uwagę, że to młodzi ludzie najtrudniej znoszą wszelkie obostrzenia związane z pandemią. Nauka zdalna pozbawia ich bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, co odciska piętno na psychice. Ponadto wszystkie problemy, które już istniały w rodzinie, stały się bardziej dokuczliwe. Wszystko przez to, że więcej czasu ludzie spędzają w domu.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok bieżący przewiduje wiele przedsięwzięć. Jego przyjęcie poprzedziło zdiagnozowanie sytuacji w gminie. Pandemia nie sprzyja prowadzeniu zdrowego trybu życia. Przymusowe ograniczenie aktywności i problemy, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia spowodowały, że ludzie częściej sięgają po alkohol. To łatwo dostępny i legalny „znieczulacz”, który może wyzwalać zachowania agresywne, a to już jest o krok od destrukcji rodziny. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych, które uzmysłowią bezsensowność rozwiązywania kłopotów procentowymi napojami.

W ubiegłym roku pomocą społeczną w gminie Kikół objętych było 470 rodzin, a w wielu z nich występował problem alkoholowy. – Do końca listopada ubiegłego roku policjanci przeprowadzili 87 interwencji domowych, z których 58 miało związek z alkoholem, a w 23 przypadkach wszczęto procedurę „Niebieskiej Karty” – informuje Małgorzata Falkowska, pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w Kikole. - Zatrzymali 15 osób do wytrzeźwienia. Zwiększyło się zainteresowanie naszym punktem konsultacji psychologicznych. Z pomocy terapeuty skorzystało ponad 50 osób.

Trwa głosowanie...

Działania profilaktyczne gminy przynoszą rezultaty?

W ubiegłym roku gmina Kikół wzięła udział w jubileuszowej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, która była realizowana pod hasłem „Dorastamy Asertywnie”. Ze względu na pandemię część działań przeprowadzono on-line. Najważniejsze, że zrealizowano jej cel, którym jest kształtowanie zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży. Gmina w podziękowaniu za zaangażowanie otrzymała „Złoty Certyfikat”.

W tym roku gmina poza „Zachowaniem Trzeźwego Umysłu” zrealizuje jeszcze cztery kampanie: „Postaw na Rodzinę”, „Trzymaj Formę”, „Przeciw Pijanym Kierowcom” i „Reaguj na Przemoc”. – Będą one realizowane przy współpracy z naszymi wszystkimi jednostkami organizacyjnymi, stowarzyszeniami i radami sołeckimi – podsumowuje Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. – Mam nadzieję, że uda się nam zorganizować większe imprezy o charakterze profilaktycznym, ale wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto