Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druhowie z OSP Krzyżówki podsumowali rok. Mają ambitne plany na 2023 [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Druhowie z Krzyżówek podsumowali stary rok i zdradzili plany na 2023.
Druhowie z Krzyżówek podsumowali stary rok i zdradzili plany na 2023. Ewelina Fuminkowska
OSP Krzyżówkach powstała dokładnie 12 lutego 1966 roku. Na przestrzeni lat jednostka się zmieniała, pozostała wciąż ta sama chęć pomocy innym. W sobotę, 11 lutego druhowie spotkali się na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym.

12 lutego 1966 roku podczas zebrania wiejskiego zapadła decyzja o powołaniu do życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżówkach. W szeregi OSP przyjęto 17 osób. Spośród nich wybrano pierwszy pięcioosobowy zarząd, którego na czele stanął prezes Franciszek Greszkiewicz.

Obecnie w jednostce działa 41 członków, w tym osiem kobiet. Niestety w 2022 roku druhowie z Krzyżówek pożegnali trzech druhów. Na wieczną służbę 28 marca 2022 r. w wieku 82 lat odszedł Dominik Wiśniewski, który nie tylko finansowo wspierał liczne przedsięwzięcia i projekty. 20 lipca 2022 r. zmarł zasłużony społecznik Jan Suski, miał 67 lat. Od 2006 r. do ostatnich dni pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej.

18 października 2022 r. druhowie pożegnali Tadeusza Pupkowskiego, który był członkiem OSP od 1992 roku. W 1999 r. został wybrany na prezesa jednostki, następnie od 2011 r. był gospodarzem, a następnie członkiem zarządu. Z każdej funkcji wywiązywał się znakomicie, a wolne chwile poświęcał na pracę podczas budowy kompleksu boisk.

W minionym roku druhowie z OSP Krzyżówek wyjeżdżali 15 razy do akcji, sześć zdarzeń to pożary, a 9 - miejscowe zagrożenia.

Podczas zebrania uzupełniono skład zarządu. Członkiem zarządu został druh Piotr Wiśniewski, a przewodniczącym komisji rewizyjnej druh Przemysław Suski.

OSP Krzyżówki to nie tylko panowie, jednostka może pochwalić się druhnami, które stworzyły najlepszą w powiecie żeńską drużynę pożarniczą. Panie wygrały zawody powiatowe, a w tym roku wystąpią w wojewódzkich. Panie cały czas trenują, by jak najlepiej promować Krzyżówki i powiat w regionie.

Natomiast męska drużyna podczas gminnych rozgrywek zajęła drugi miejsce.

Druhowie nie tylko gaszą pożary, ale także dbają o integrację w lokalnym środowisku. Wspierają wiele akcji charytatywnych, przyjmują pielgrzymów z Ziemi Lubawskiej oraz organizuję imprezy.

W tym roku, po latach pandemicznej przerwy, ma powrócić Zlot Samochodów Zabytkowych. Każdego roku impreza przyciągała do Krzyżówek rzeszę fanów motoryzacji z całej Polski. O złocie w małej miejscowości gminy Lipno głośno było w całym kraju, bo tu przyjeżdżały prawdziwe motoryzacyjne perełki.

Jednak przed druhami stoi najważniejsze zadanie - budowa garażu, dla pozyskanego niedawno auta.

- Bez wsparcia nie damy rady, ale wierzę, że wspólnie nam się uda - powiedział Andrzej Wiśniewski, prezes OSP Krzyżówki. - Udało nam się stworzyć kompleks boisk i zagospodarować teren wokół.

Podczas zebrania obecny był także Andrzej Szychulski, wójt gminy Lipno oraz bryg. Jakub Politowski, zastępca komendanta PSP w Lipnie.

Miłym akcentem było także podziękowanie złożone na ręce jednego ze sponsorów OSP. Robert Groszkiewicz, właściciel Elektro-Instal z Popowa podświetlił maszt flagowy, wzgórze krzyżowe, a także podłączył instalację elektryczną do nowej skrzynki energetycznej, na rzecz jednostki wykonał szereg innych prac. Druhowie przekazali mu list gratulacyjny i figurę św. Floriana.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto