Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces nauczycieli z Kikoła. Jolanta Kuczkowska i Damian Koralewski wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Nauczyciele historii, Jolanta Kuczkowska i Damian Koralewski, ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole wzięli udział w I Międzynarodowym Konkursie „230 lat Konstytucji 3 Maja.
Nauczyciele historii, Jolanta Kuczkowska i Damian Koralewski, ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole wzięli udział w I Międzynarodowym Konkursie „230 lat Konstytucji 3 Maja. Małgorzata Chojnicka
Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kikole, Jolanta Kuczkowska i Damian Koralewski, odnieśli sukces w I Międzynarodowym Konkursie „230 lat Konstytucji 3 Maja. Pamięć i tradycja w niepodległej Polsce”.

Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!

Nauczyciele historii, Jolanta Kuczkowska i Damian Koralewski, ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole wzięli udział w I Międzynarodowym Konkursie „230 lat Konstytucji 3 Maja. Pamięć i tradycja w niepodległej Polsce”. Przygotowali projekt pod hasłem „Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”. Skupili się głównie na pokazaniu sposobów świętowania kolejnych rocznic Ustawy Rządowej na przestrzeni dziejów. Wszak to pierwsza konstytucja w Europie!

- Postanowiliśmy wykorzystać fakt, że syn patrona naszej szkoły Jan Nepomucen Zboiński miał znaczący wkład w obrady Sejmu Wielkiego i uchwalenia Konstytucji Majowej – wyjaśnia Jolanta Kuczkowska. – Wspólnie z uczniami nakręciliśmy filmik, prezentujący m.in. miejsca związane z tym rodem. Weszliśmy na teren ich posiadłości, gdzie zostaliśmy ciepło przyjęci przez obecnych właścicieli.

Działań było sporo, począwszy od konkursów i autorskich lekcji historii, a skończywszy na kartkach patriotycznych i muralu na budynku szkolnym. Powstał on dzięki współpracy z Urzędem Gminy i Ośrodkiem Kultury Gminy Kikół. Jego odsłonięcie miało miejsce 3 maja br. Te wszystkie starania zostały docenione, a twórcy projektu znaleźli się w gronie laureatów konkursu.

Czy łatwo zachęcić uczniów do nauki historii, która często kojarzy się z bezdusznym zapamiętywaniem dat? Okazuje się, że jest to do zrobienia. – Uczniowie powinni wiedzieć, co się w tej Polsce działo, bo dzięki temu mogą zrozumieć bieżące wydarzenia – mówi Damian Koralewski. – Nauczyciel nie może narzucać poglądów, a jedynie przedstawiać fakty i zachęcać do dyskusji. To z czasem przynosi efekty, bo znajdą się osoby naprawdę zainteresowane przedmiotem, które z chęcią będą przygotowywać się do konkursów.

To nie jedyny sukces, bo uczennice z klasy VIIa, Julia Fabiszewska i Gabriela Pińska, wzięły udział w 2. Ogólnopolskim Konkursie Historycznym dla Młodzieży ,,Katyń 2021”. Został on organizowany przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie. Wywalczyły piąte miejsce i znalazły się w gronie finalistów.

- Gabrysia i Julka upamiętniły znanego społeczności szkolnej aspiranta Franciszka Kużajskiego, nagrywając audycję radiową pt. ,,Katyńskie wspomnienie” – mówi Jolanta Kuczkowska, która je przygotowywała. – Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce podczas 2. Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Historyków, która odbyła się w Muzeum Katyńskim.

[przycisk_galeria]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto