Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznie pomoc społeczna z Dobrzynia nad Wisłą wydaje mieszkańcom około 100 ton żywności

Renata Kudeł
Rocznie dobrzyńska pomoc społeczna wydaje mieszkańcom około 100 ton żywności z programu unijnego pomocy najbiedniejszym rodzinom.
Rocznie dobrzyńska pomoc społeczna wydaje mieszkańcom około 100 ton żywności z programu unijnego pomocy najbiedniejszym rodzinom. Marcin Oliva Soto
Rocznie dobrzyńska pomoc społeczna wydaje mieszkańcom około 100 ton żywności z programu unijnego pomocy najbiedniejszym rodzinom.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrzyniu nad Wisłą od 2014 roku bierze udział w programie operacyjnym, dotyczącym pomocy żywieniowej, współfinansowanym z pieniędzy Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

- Program ma przyczynić się do ograniczenia ubóstwa naszych podopiecznych - mówi Krystyna Pawłowska, kierująca MGOPS. - Żywność rozdawana jest nieodpłatnie dla osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających wymogi określone w ustawie o pomocy społecznej oraz z zastosowaniem kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy.

Dochód otrzymujących pomoc to 951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł przypadające na osobę w rodzinie. Wśród podopiecznych z tej grupy są bezrobotni, niepełnosprawni. - Bezrobocie jest główną przyczyną ubóstwa - mówi Krystyna Pawłowska.

Programem żywieniowym objętych jest w Dobrzyniu nad Wisłą i w gminie ponad 1000 osób. Aby taką pomoc otrzymać potrzebne jest skierowanie od pracownika socjalnego. Żywność rozdawana jest od października do kwietnia. - Nie mamy magazynu z prawdziwego zdarzenia, ale dostosowaliśmy pewne pomieszczenia do składowania żywności - mówi Krystyna Pawłowska. - Na wydawanie mamy dwa dni. Do pomocy w akcji wydawania jedzenia, przenoszenia paczek angażujemy wolontariuszy, rekrutujących się spośród naszych podopiecznych. Chętnych nie brakuje.

Chętnych nie brakuje również do udziału w warsztatach, które towarzyszą programowi rozdawania żywności. Są to tak zwane działania towarzyszące. Obejmują warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów, dietetyków, pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych. Są też zajęcia dotyczące domowego budżetu, gospodarowania nim.

Podczas zajęć kulinarnych prowadzący starają się zapoznać uczestników z zasadami zdrowego żywienia ( piramida żywności), lecz także ze sposobami na to, jak nie marnotrawić jedzenia. Inny rodzaj spotkań stanowią te dotyczące tworzenia, realizacji i zasad budżetu domowego i ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych.

Kilka takich spotkań było w kwietniu, w maju uczestników programu czekają następne - np. 19 bm. będzie spotkanie poświęcone zdrowemu trybowi życia i zdrowemu odżywianiu oraz warsztaty dietetyczne, które poprowadzi Jadwiga Grudzińska, pedagog i specjalista do spraw żywienia.

INFO Z POLSKI 4.05.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto