Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2023 na Placu Dekerta w Lipnie. Zabrzmiały fragmenty „Nad Niemnem”

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Narodowe Czytanie odbyło się w Lipnie na placu Dekerta
Narodowe Czytanie odbyło się w Lipnie na placu Dekerta Małgorzata Chojnicka
W Lipnie Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Miejskim Centrum Kulturalnym i Urzędem Miejskim po raz dziesiąty przystąpiła do Narodowego Czytania. Samo wydarzenie kulturalne, organizowane przez Prezydenta RP, a mające za zadanie promowanie polskiej literatury odbyło się już po raz dwunasty.

W tym roku w ramach Narodowego Czyatnia czytano „Nad Niemnem”. To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku.

„Nad Niemnem” czytano na placu Dekerta przed lipnowskim ratuszem. Organizatorzy zadbali o swojski klimat i serwowali chleb ze smalcem z kiszonym ogórkiem. W Narodowym Czytaniu wzięli udział przedstawiciele miejskich władz samorządowych na czele z burmistrzem Pawłem Banasikiem i Grzegorzem Koszczką, przewodniczącym Rady Miejskiej, policjantka, strażak, a także ludzie związani z życiem kulturalnym miasta, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie, dziennikarze, przyjaciele biblioteki. Dopisała pogoda i można było przypomnieć sobie dzieje rodzin Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Pośmiać się z globusa Emilii i wzruszyć wyznaniem miłosnym Janka do Justyny.

Nie zabrakło przerywników muzycznych w wykonaniu Arkadiusza Świerskiego, dyrektora Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie oraz instruktora Miłosza Makowskiego.

Lektury Narodowego Czytania.

  • 2012 "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz
  • 2013 dzieła Aleksandra Fredry,
  • 2014 Trylogia Henryka Sienkiewicza.
  • 2015 "Lalka" Bolesława Prusa.
  • 2016 "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza,
  • 2017 "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
  • 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
  • 2019 Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
  • 2020 "Balladyna" Juliusza Słowackiego
  • 2021 "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej
  • 2022 "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto