Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia cmentarza parafialnego w Lipnie. Tu spoczywają znani i nie tylko mieszkańcy Lipna i okolic [zdjęcia]

Maria Oblas
Lipnowski cmentarz założony został na początku XIX w. Nekropolię otwiera neoklasycystyczna brama. Główna aleja wiedzie nas do kaplicy zbudowanej w 1837 r.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Cmentarz parafialny w Lipnie

Aleja wiedzie nas do kaplicy zbudowanej w 1837 r. w miejscu drewnianego kościoła św. Barbary, który w 1819 r. został rozebrany. W starej, zabytkowej części znajdują się groby z pięknymi architektonicznie detalami. Kaplice, nagrobki, kolumny otoczone girlandami, rzeźby i krzyże - kamienne lub żeliwne. Pod nimi spoczywają obywatele wielce zasłużeni dla ziemi dobrzyńskiej.

Jest tu grób Klementyny z Orzelskich Kowalskiej, zmarłej w 1877 r., żony urzędnika Zarządu Powiatowego, Franciszka Ostrowskiego (+1884), radcy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, Tadeusza Gockowskiego (+1892), właściciela dóbr Maliszewo, Antoniego Grabowieckiego, żołnierza napoleońskiego, dowódcy baterii, towarzysza Bonapartego na Wyspie św. Heleny, wystawiony przez syna w 1908 r., Jerzego Starzyńskiego, komendanta Straży Obywatelskiej w Lipie w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., Rościszewskich, Pląskowskich...

Swą architektoniczną formą uwagą zwraca grobowiec rodziny Pląskowskich. Wykuty na jednym z filarów napis głosi, że zbudował go w 1912 r. Franciszek Gontarski z Włocławka.

Rodzina Pląskowskich, herbu Oksza, dała ziemi dobrzyńskiej znanych, w wielu przypadkach zasłużonych przedstawicieli. Od Franciszki, współwłaścicielki wsi Chojno, w 1730 r., procesującej się z klasztorem karmelitów w Oborach, poprzez Andrzeja, kanonika warmińskiego i chełmińskiego, Fabiana - biskupa chełmińskiego i płockiego, do Kajetana - podpułkownika wojsk polskich, dziedzica dóbr w Czarnem, gdzie w1793 r. fundował kościół pod wezwaniem św. Michała. Kościół ten służy wiernym do dziś.

Jedną z wybitnych postaci, które spoczywają na lipnowskim cmentarzu, jest Jerzy Starzyński. Był właścicielem majątku w Maliszewie. W czasie I wojny brał udział w ruchu niepodległościowym, był wiceprezesem Towarzystwa Rolniczego Ziemi Dobrzyńskiej. Aktywnie angażował się w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Stanął na czele Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa na powiaty sierpecki i lipnowski. W nocy z 13 na 14 sierpnia 1920 r. został aresztowany przez bolszewików. Przez kilka dni był więziony w Lipnie. Został zamordowany, a jego ciało znaleziono w lesie maliszewskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto