Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diecezja włocławska. Biskup Wiesław Mering zdecydował: kolęda po feriach lub jeszcze później

OPRAC.:
Karol Poliński
Karol Poliński
Forma kolędy ma być dostosowana do miejscowej tradycji, lokalnych uwarunkowań i z uwzględnieniem opinii wiernych. Może przybrać charakter tradycyjnej wizyty duszpasterskiej, albo na zaproszenie skierowane przez wiernych.
Forma kolędy ma być dostosowana do miejscowej tradycji, lokalnych uwarunkowań i z uwzględnieniem opinii wiernych. Może przybrać charakter tradycyjnej wizyty duszpasterskiej, albo na zaproszenie skierowane przez wiernych. Fot. Archiwum
Kolęda w diecezji włocławskiej może odbyć się w przesuniętym terminie, najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku lub w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy - zdecydował ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering.

Zobacz wideo: Świąteczny poradnik paczkowy. Jak zamawiać prezenty online?

Diecezja włocławska opublikowała na swojej stronie internetowej „Zarządzenie w sprawie wizyty kolędowej w Diecezji Włocławskiej” podpisane przez bpa Wiesława Meringa. Ordynariusz diecezji włocławskiej, określając czas kolędy, zaznaczył, że będzie ona mogła odbyć się w przesuniętym terminie, najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku lub w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy, o ile pozwolą na to obowiązujące przepisy sanitarne i obostrzenia rządowe.

Nie rezygnować tylko przeprowadzić kolędę w różnych formach - zaleca biskup włocławski

"Tradycja kolędowa jest mocno zakorzeniona w praktyce Diecezji Włocławskiej - napisał biskup Wiesław Mering w zarządzeniu. - Dlatego nie chcemy rezygnować z kolędy, ale zalecić jej przeprowadzenie w różnych formach, dostosowanych do obowiązujących norm i obostrzeń sanitarnych oraz w odpowiednim do tego czasie".

Decyzję o wyborze formy kolędy podejmuje proboszcz parafii. Ma być ona dostosowana do miejscowej tradycji, lokalnych uwarunkowań i z uwzględnieniem opinii wiernych. Może przybrać charakter tradycyjnej wizyty duszpasterskiej, albo na zaproszenie skierowane przez wiernych.

"Tam, gdzie duszpasterz zrezygnuje z tradycyjnej formy odwiedzin, wiernych można zaprosić do kościoła na Mszę świętą dla wskazanej grupy (np. według tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej) lub na kolędowanie przy żłóbku - czytamy w zarządzeniu.

Forma kolędy w diecezji włocławskiej dostosowana do tradycji

Forma kolędy ma być dostosowana do miejscowej tradycji, lokalnych uwarunkowań i z uwzględnieniem opinii wiernych. Może przybrać charakter tradycyjnej wizyty duszpasterskiej, albo na zaproszenie skierowane przez wiernych.

Zabronione jest podejmowania inicjatyw duszpasterskich, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne (ilość zgromadzonych, dystans społeczny, obowiązek zakrywania ust i nosa). Bp Mering prosi księży, by na bieżąco śledzili wydawane przez stronę rządową rekomendacje i w oparciu o nie realizowali plan kolędowy, mając świadomość, że w zależności od rozwoju sytuacji, w skrajnych przypadkach, może ona zostać zawieszona lub odwołana.

Biskup włocławski prosi o modlitwę

Zarządzenie kończy się apelem „o modlitwę w intencji ustania pandemii, chorych, zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem oraz w intencji personelu medycznego i wszystkich niosących pomoc osobom chorym. Duszpasterzy, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, proszę o szczególną modlitwę wypraszającą Boże błogosławieństwo dla wiernych ich parafii” - napisał bp Wiesław Mering.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Diecezja włocławska. Biskup Wiesław Mering zdecydował: kolęda po feriach lub jeszcze później - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto