Derby dla Kujawiaka Lumac Kowal, który rozgromił imiennika z Kruszyna 6:0 w 17. kolejce 5. ligi. Zdjęcia

Wojciech Nawrocki
W sobotę 23 marca 2024 r. o godz. 10:00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią OSiR przy Hali Mistrzów we Włocławku, odbyły się derby regionu 5. ligi kujawsko-pomorskiej, grupa II. W 17. kolejce lider rozgrywek MGKS Kujawiak Lumac Kowal nie dał najmniejszych szans ekipie z Kruszyna.

Od rundy wiosennej swoje mecze we Włocławku rozgrywa Kujawiak Instalnova Kruszyn, więc był gospodarzem derbowego spotkania. W sobotnim spotkaniu Kujawiak Lumac Kowal przystępował z fotelu lidera po zwycięstwie w meczu inauguracyjnym rundy wiosennej z Piastem Kołodziejewo 1:0.

W rundzie jesiennej w Kowalu padł remis 2:2. Mecz poprowadziła trójka sędziów z Kolegium Sędziowskiego w Toruniu, jako główny Piotr Spychalski, na liniach asystowali: Jarosław Gryckiewicz i Maciej Lanckowski. Obserwatorem z ramienia K-PZPN był były sędzia Piotr Ciesielski.

Porażka piłkarzy z Kruszyna sama w sobie nie jest niespodzianką, ale jej rozmiar zaskoczył wszystkich. Wszak po rundzie imiennicy z Kruszyna zajmowali dziewiąte miejsce. Podopieczni grającego trenera Rafała Jankowskiego solidnie przepracowali okres przygotowawczy, w ośmiu sparingach odnosząc sześć zwycięstw i dwa remisy. Lider II grupy bez większych problemów zainkasował komplet punktów, potwierdzając tym samym, że ich priorytetem w tym sezonie jest upragniony awans do 4. ligi kujawsko-pomorskiej.

Od pierwszego gwizdka sędziego Piotra Spychalskiego goście z łatwością przedostawali się pod bramkę gospodarzy, której strzegł Borys Charaszkiewicz. Super skutecznością popisał się napastnik Kujawiaka z Kowala Paweł Behlke, który po zaliczeniu hat tricka (30', 50', 56'), dołożył jeszcze czwartą bramkę w 65 minucie i opuścił boisko. Dobre spotkanie zaliczyli: Adrian Rybka, Patryk Wojtylak czy Bartłomiej Feter, którzy asystowali Pawłowi Behlke. Worek z bramkami w 18 minucie otworzył Rafał Jankowski. W miarę upływu czasu przewaga gości była coraz bardziej widoczna, jednak podopieczni Rafała Jankowskiego nie potrafili udokumentować jej kolejnymi golami. Ostatecznie do przerwy prowadzili 2:0.

Przed rozpoczęciem drugiej połowy trenerzy gospodarzy, grający trener Rafał Bobrowski i Łukasz Kwiatkowski dokonali potrójnej zmiany w swoim składzie, boisko opuścili: Jakub Sawicki, wszedł za niego Dawid Ormiński, za Mateusza Szejbacha wszedł Michał Tulimowski, a Vitalija Shvetsa zastąpił Mateusz Jarosz.

Mimo dokonania tylu zmian, gra gospodarzy nie uległa zmianie, a wręcz przeciwnie, linia defensywna popełniała coraz więcej błędów, które skrzętnie wykorzystali przyjezdni, kontrolując przebieg meczu i powiększając swoją przewagę. Przy wyniku 4:0 trenerzy gospodarzy dokonali kolejnych zmian, w 60 minucie boisko opuścił obrońca Patryk Czarnecki, którego zmienił Mateusz Rubiecki, a w 65 min. Łukasza Kmiecia zmienił Patryk Popielińki.

W Kujawiaku Kowal w 62 minucie trener Jankowski dokonał podwójnej zmiany, sam opuścił boisko dając szansę gry Piotrowi Kierusowi, a za Jakuba Micka wszedł Bartosz Bąkała. Pięć minut później dokonał trzeciej zmiany, boisko opuścił Adrian Rybka, a wszedł Patryk Klimek. W 76 minucie wynik spotkania ustalił pięknym rajdem między obrońcami i golkiperem Piotr Kierus. Mając w kieszeni pewną wygraną, trener Jankowski w 78 min. dokonał ostatniej podwójnej zmiany, dał odpocząć najskuteczniejszemu piłkarzowi Pawłowi Behlke, którego zmienił Kamil Bógdał, a Mikołaja Banasiaka zastąpił Marcel Glonek.

Kujawiak Kowal pewnie pokonał rywala za między i z 4 punktami przewagi umocnił się na fotelu lidera, po remisie lidera rundy jesiennej Noteci Gębice z Kujawami Markowice 3:3, a także bezbramkowym remisie Wisły Dobrzyń w Kruszwicy z Gopłem. W najbliższą sobotę 30marca 2024 roku o godz. 14:00 w 18. kolejce w Kowalu, Kujawiak podejmie Gopło Kruszwica, z którym w I rundzie na wyjeździe pewnie wygrał 3:0.

Kujawiak Instalnova Kruszyn - Kujawiak Kowal 0:6 (0:2)
Bramki: R. Jankowski (18'), P. Behlke 4 (30', 50', 56', 65'), P. Kierus (76')
Żółte kartki: 12' Ł. Grube – Kujawiak Kowal, 38' P. Czarnecki, 59' R. Bobrowski, 88' B. Feter – wszyscy Kujawiak Kruszyn
Kujawiak Instalnova Kruszyn: Rafał Bobrowski,Łukasz Kwiatkowski – trenerzy
B. Charaszkiewicz, Ł. Kmieć (65' P. Popieliński), D. Komorowski – kpt, Vitalii Shvets (46' M. Jarosz), A. Skurtys, J. Sawicki (46' D. Ormiński), R. Bobrowski, M. Szejbach (46' M. Tulimowski), P. Glonek, P. Czarnecki (60' M. Rubiecki), R. Filocha.
Rezerwowi: D. Ziarkowski, P. Frydrych, M. Jarosz, D. Ormiński, M. Rubiecki, P. Popieliński, M. Tulimowski, A. Górski, L. Jaroszewski.

MGKS Kujawiak Lumac Kowal: Rafał Jankowski -trener
B. Szablewski – kpt, P. Szablewski, B. Feter, P. Wojtylak, P. Behlke (78' K. Bógdał), M. Banasiak (78' M. Glonek), J. Micek (62” B. Bąkała), A. Rybka (67' P. Klimek), R. Jankowski (62' P. Kierus), Ł. Grube, D. Guzek.
Rezerwowi: A. Grzywiński, K. Bógdał, K. Hanada, P. Klimek, P. Kierus, P. Lisiecki, M. Glonek, B. Bąkała, J. Kaźmirski.