Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczna seria wypadków w Fordonie. Komendant bydgoskiej policji rozmawiał z mieszkańcami o niepokojących statystykach

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Niepokojący wzrost liczby wypadków drogowych w Fordonie. W ostatnich latach policja odnotowała zdecydowanie więcej dramatycznych zdarzeń drogowych w tej części Bydgoszczy.
Niepokojący wzrost liczby wypadków drogowych w Fordonie. W ostatnich latach policja odnotowała zdecydowanie więcej dramatycznych zdarzeń drogowych w tej części Bydgoszczy.
Rośnie liczba wypadków w Fordonie - największej dzielnicy Bydgoszczy. Komendant Komisariatu Policji w Fordonie zorganizował spotkanie z mieszkańcami, aby porozmawiać o tej niepokojącej sytuacji.

Czarna seria wypadków w Fordonie

Komendant Komisariatu Policji w Fordonie spotkał się z mieszkańcami, by omówić niepokojący wzrost liczby wypadków drogowych w tej części Bydgoszczy.

W ostatnich latach, szczególnie w pierwszym kwartale 2024, odnotowano zdecydowanie więcej dramatycznych zdarzeń drogowych, co skłoniło władze do podjęcia działań profilaktycznych i edukacyjnych. Spotkanie, które miało miejsce w w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ulicy Gen. T. Bora-Komorowskiego, stało się platformą do dyskusji o bezpieczeństwie pieszych oraz kierowców, z naciskiem na świadomość zagrożeń związanych z dużymi pojazdami komunikacji miejskiej.

Dane przedstawione na spotkaniu rysują niepokojący obraz sytuacji drogowej w Fordonie. W latach 2021-2023 doszło tu do 68 dramatycznych zdarzeń drogowych, z których jedno zakończyło się śmiercią w ubiegłym roku. Alarmujące jest jednak, że tylko w pierwszym kwartale 2024 śmierć poniosły dwie osoby, co wskazuje na gwałtowny wzrost liczby wypadków śmiertelnych. Liczba rannych w poszczególnych miesiącach tego roku również budzi zaniepokojenie, co podkreśla potrzebę podjęcia skutecznych działań profilaktycznych.

"Z tramwajem nie masz szans" - pojazdy komunikacji miejskiej to zagrożenie

Podczas spotkania zwrócono uwagę na specyfikę pojazdów komunikacji miejskiej, które ze względu na swoje gabaryty i masę stanowią duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Środki transportu miejskiego to pojazdy o dużych gabarytach i masie. Samochód osobowy waży od półtorej do dwóch ton - mówił Piotr Bojar, prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych i biegły sądowy. - Autobus waży kilkanaście ton, a sama masa własna tramwaju to 40 ton. Zatrzymać taką masę wymaga niesamowitej energii i również długiej drogi hamowania.

Przybyłym na spotkanie kilkudziesięciu mieszkańcom Fordonu zaprezentowano spot nakręcony przez bydgoską policję "Z tramwajem nie masz szans". Wyświetlono też drastyczne obrazy nagrane między innymi z kabiny tramwajowej. Na jednym widać było mężczyznę, który próbował przebiec po szynach przed samym pojazdem i został potrącony. Na innym nastolatek został potrącony przez skład, bo gwałtownie zbliżył się do krawędzi przystanku.

"Pieszy podczas wchodzenia na przejście nie ma pierwszeństwa przed tramwajem"

Jednym z głównych tematów poruszonych na spotkaniu była świadomość pieszych na drodze. Podkom. Remigiusz Rakowski, specjalista zespołu ds. profilaktyki społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania przepisów i zachowania ostrożności, szczególnie w kontekście pierwszeństwa tramwajów.

My, jako piesi musimy mieć świadomość, że w zderzeniu z tramwajem nie mamy szans. Nakręciliśmy ostatnio spot profilaktyczny, który mówi, że pieszy podczas wchodzenia na przejście nie ma pierwszeństwa przed tramwajem, o czym często piesi zapominają - mówił podkom. Remigiusz Rakowski, specjalista zespołu ds. profilaktyki społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Przepisy, które stanowią o tym, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu przed innymi pojazdami, obowiązują już od kilku lat. Nadal jednak obowiązuje przepis zakazujący wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. To, że ma pierwszeństwo, nie oznacza, że może przechodzić bez rozejrzenia się.

Inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Bydgoszczy

W odpowiedzi na rosnącą liczbę wypadków, władze miasta oraz odpowiednie instytucje podjęły szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Wśród nich znajduje się instalacja specjalnych frezowanych znaczników na chodnikach dla osób niedowidzących oraz doświetlanie przejść dla pieszych. W całej Bydgoszczy istnieje już ponad 120 tak oświetlonych miejsc, a w bieżącym roku zaplanowano wykonanie podobnych prac w kolejnych 32 punktach, w tym w Fordonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto