Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimową porą proszą częściej o pomoc

Justyna Juszczyńska
Wojciech Alabrudziński
Pomoc społeczna to ostatnia deska ratunku, dla rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. To rozwiązanie dla osób, które niespodziewanie straciły główny dochód.

Przysługuje mieszkańcom, którzy nie są w stanie samodzielnie pokonać sytuacji życiowych, z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezrobocia a nawet choroby. Szczególną opieką MOPS otacza rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne i ofiary klęsk żywiołowych czy ekologicznych.

Z pomocy społecznej w Tłu-chowie korzysta 327 rodzin, w sumie są to 983 osoby. W porównaniu do roku poprzedniego odnotowany znaczny spadek osób korzystających z pomocy. Dla poró-wnania w 2014 r. z wsparcia GOPS korzystały 404 rodziny. Wsparcie rodzin potrzebujących jest możliwe także dzięki wielu akcjom pomocy i darczyńcom.

- W mijającym roku aż pięciokrotnie mogliśmy zorganizować akcje pomocy żywnościowej - wylicza Marzenna Jaglińska, dyrektor GOPS w Tłuchowie.

W tej gminie najczęściej z pomocy korzystają rodziny dotknięte bezrobociem lub ciężką chorobą. Mieszkańcy z pomocy korzystają najczęściej zimą, kiedy kończy się okres na prace sezonowe.

W Tłuchowie pomoc jest przyznawana wszystkim którzy złożą wniosek. Z wsparcia korzystają rodziny, które rzeczywiście znalazły się na życiowym zakręcie. Przede wszystkim dlatego, że ludzie w mniejszych miejscowościach nie czują się anonimowi, w takich miejscach wszyscy się znają. Inaczej jest już w większych miastach. Tam częściej ludzie korzystają z pomocy długoterminowej. Pomoc finansowa, na jaką mogą liczyć potrzebujący to kwoty od 271 zł miesięcznie dla osób samotnych bez jakiegokolwiek dochodu do maksymalnie 1500 zł dla rodzin wielodzietnych bez dochodów.

Wsparcie, którego udzielają instytucje pomocy społecznej, to nie tylko świadczenia pieniężne. Do takiej pomocy zalicza się: schronienie, ubranie, posiłki, usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, pracę socjalną, poradnictwo specjalistyczne, interwe-ncję kryzysową, składki na ubezpieczenie społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wsparcie, udzielane przez MOPS, ma na celu przede wszystkim pomóc mieszkańcom przetrwać te najtrudniejsze momenty życiowe. Niestety coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których pomoc społeczna staje się głównym sposobem na życie, nie pomagając podopiecznym wyjść z życiowego zakrętu. W 2014 r. aż 700 mieszkańców Lipna korzystało z pomocy społecznej nieprzerwanie od 3 lat.

Sytuacja na rynku pracy w powiecie lipnowskim jest bardzo trudna, szczególnie w okresie zimowym, kiedy brakuje prac sezonowych. Dla podopiecznym MOPS wyjście z „życiowego zakrętu” nie zawsze jest możliwe. Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej organizują wiele kursów, niestety nieliczna grupa korzystających z nich znalazła pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto