Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdalne nauczanie w Lipnie i powiecie w szkołach średnich. Jak wygląda teraz nauka?

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Uczniowie szkół średnich w powiecie lipnowskim mają nauczanie hybrydowe. Sprawdza się?
Uczniowie szkół średnich w powiecie lipnowskim mają nauczanie hybrydowe. Sprawdza się? Nadesłane państwo Evans
Powiat lipnowski objęty jest żółtą strefą. Liczba zarażonych koronawirusem rośnie. W związku z podziałem kraju na obszary czerwone i żółte, od 19 października wprowadzono ograniczenie kształcenia w szkołach średnich i na studiach. W powiecie lipnowskim wprowadzono nauczanie hybrydowe. Czy szkoły w Lipnie były na to przygotowane?

Zobacz wideo: Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach

Zdalne lekcje w powiecie lipnowskim

- Dyrektorzy szkół, których organem prowadzącym jest starosta, wprowadzili nauczanie hybrydowe. Połowa uczniów jednego dnia ma zajęcia stacjonarnie w szkołach, druga w domach. Następnego dnia jest zmiana – tłumaczy Paweł Znaniecki, kierownik biura spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Lipnie. - Rozwiązało to też problem z dojazdami uczniów do szkół. W autobusach może być zajęta tylko połowa miejsc.

Powiatowy Transport wprowadził nowe kursy na kilku liniach, by sprostać nowym przepisom.

Trwa głosowanie...

Czy nauczanie zdalne się sprawdza?

W poniedziałek, 19 października, wszystkie szkoły średnie miały dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Była to chwila, by przygotować harmonogram lekcji. Uczniowie szkół średnich sceptycznie patrzą na hybrydowe nauczanie. Jedni się cieszą, inni narzekają.
- Jestem w klasie maturalnej. Boję się matury z matematyki, a tu jeszcze takie zaległości. Nie ukrywam, że nauczanie zdalne nie jest tak efektywne, jak nauka w klasie. Zresztą wysyłane zadania, ktoś powinien wcześniej omówić – tłumaczy uczennica liceum.

- W tych czasach chyba każdy ma komputer, można się wyspać i popracować trochę w domu. Nie mam zaległości z ubiegłego roku, więc mi takie nauczanie pasuje. Dziwię się tylko, co z nauczycielami, którzy i tak przychodzą do szkoły – dodaje uczeń technikum.

Z dostępem do komputera i internetu jest różnie. - W Lipnie internet jest, ale na mojej wsi, ciężko znaleźć zasięg. Dla mnie to dzień nudy i lenistwa – mówi uczennica klasy drugiej technikum. - Mamy telefony, które są jak komputery, więc nie jest mi potrzebny laptop, ale internet.

Komputery stacjonarne od starostwa w Lipnie

By zapewnić nauczycielom i uczniom możliwość nauczanie starostwo powiatowe kupiło nowe komputery stacjonarne.

- Obecna sytuacja epidemiczna w kraju także wymusza podjęcie działań mających na celu zapewnienie ciągłości nauczania oraz bezpieczeństwa uczniom, nauczycielom i pozostałym pracownikom placówek oświatowych. Dlatego władze powiatu już na początku roku szkolnego, podjęły decyzję o zakupie sprzętu komputerowego na potrzeby szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat lipnowski. Dzięki temu 157 zestawów komputerowych z niezbędnym oprogramowaniem, o łącznej wartości blisko 227.500,00 złotych, zakupionych ze środków budżetu powiatu trafi do nauczycieli szkoły specjalnej, szkół średnich oraz pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – wyjaśnia Krzysztof Baranowski, starosta lipnowski.

Do Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie (na potrzeby szkoły oraz Centrum Kształcenia Zawodowego) trafi 60 zestawów komputerowych, Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie otrzyma 36, Zespół Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem zyska 20 sztuk komputerów stacjonarnych typu All-in-One, Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka otrzyma 18 zestawów komputerowych, a 14 trafi do Zespołu Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lipnie otrzyma 9 komputerów.

- Zakupiony sprzęt sfinansowaliśmy ze środków własnych. Komputery będą służyć całej społeczności danej placówki do celów dydaktycznych, będą wykorzystywane także do obsługi dziennika elektronicznego. Chcemy usprawnić pracę naszych szkół w zakresie prowadzenia nauki, np. w trybie zdalnym czy hybrydowym. Teraz gdy zajdzie taka potrzeba, każdy nauczyciel będzie mógł ze swojej klasy, w ciszy i skupieniu zająć się prowadzeniem zajęć zdalnie. Dodam, że nie są to pierwsze zakupy sprzętu komputerowego poczynione w tym roku przez powiat lipnowski – tłumaczy starosta Baranowski.

W ramach środków otrzymanych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”, działania 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach” dotyczących realizacji projektu grantowego pn. Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego zakupiono 24 laptopy, które trafiły do szkół, gdzie organem prowadzącym jest powiat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto