Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypalanie traw w powiecie radziejowskim. Policja: to nielegalny i niebezpieczny proceder [zdjęcia]

GM/KPP Radziejów
Radziejowscy dzielnicowi wspólnie ze strażakami, patrolują tereny leśne, okolice jezior i ogródków działkowych
Radziejowscy dzielnicowi wspólnie ze strażakami, patrolują tereny leśne, okolice jezior i ogródków działkowych KPP Radziejów
Wypalanie traw jest niebezpieczne i nielegalne! Radziejowscy dzielnicowi wspólnie ze strażakami, patrolują tereny leśne, okolice jezior i ogródków działkowych, gdzie często dochodzi do wypalania traw i trzcin. Jak podkreślają jest to groźny i karalny proceder. W działaniach wspierał ich operator z dronem. Służby apelują do mieszkańców o zaprzestanie tych niebezpiecznych praktyk.

Jak co roku wiosna to okres, w którym spotykamy się z procederem wypalania traw, trzcinowisk czy pozostałości po zeszłorocznych zbiorach. Ten zwyczaj, który nie przynosi żadnego pożytku, stwarza niestety wiele zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka, zwierząt, a także środowiska naturalnego. Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne, mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe. Unoszący się dym, może spowodować zagrożenie na drodze, ograniczając widoczność.

Dlatego też radziejowscy dzielnicowi wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie, rozpoczęli patrole w okolicach jezior, stawów, lasów oraz ogródków działkowych. W trakcie których sprawdzają, czy nie dochodzi do nielegalnego wypalania. Podczas takich patroli rozmawiaj z mieszkańcami i uświadamiają im, że ten proceder jest nielegalny i niebezpieczny. W działaniach wspierał ich policyjny operator z dronem, który z powietrza wypatrywał zagrożeń - informuje Marcin Krasucki, oficer prasowy KPP Radziejów.

Policja przypomina, że za wypalanie traw przewidziane są sankcje karne:

  • Zgodnie z art. 82 § 4 kodeksu wykroczeń „kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu do 30 dni, grzywny do 5 000 złotych albo karze nagany”.
  • Zgodnie z art. 131 pkt 12 ustawy o ochronie przyrody „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu do 30 dni albo grzywny do 5 000 złotych”.

Dlatego policja apeluje o rozsądek i zaprzestanie wypalania traw i nieużytków rolnych!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto