Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Włącz się do akcji Amnesty International przeciw wyburzeniom domów w Palestynie

AS
Palestyńska rodzina na gruzach swojego domu
Palestyńska rodzina na gruzach swojego domu materiały prasowe
Już w najbliższy czwartek 19 stycznia o godz. 13 w Przejściu Świdnickim odbędzie się happening Grupy Wrocławskiej Amnesty International Przeciwko wyburzeniom palestyńskich domów w wiosce Hadidiya w Dolinie Jordanu. Każdy może wziąć udział w akcji, pomóc zbudować symboliczny dom oraz przyczynić się do poprawy losu palestyńskich rodzin, m.in. podpisując petycję Amnesty International przeciwko wyburzeniom do Ministra Obrony Izraela Ehuda Baraka.

Armia izraelska nakazała rozbiórkę 21 domów w palestyńskiej wiosce Hadidiya. Meszkańcom udało się niektóre odbudować, jednak w związku z nakazem kolejnych wyburzeń na ryzyko trwałego wysiedlenia narażonych jest 50 osób, w tym 25 dzieci.

W dniu 10 listopada administracja cywilna (izraelska administracja wojskowa) wydała rozkaz wyburzenia obejmujący 21 konstrukcji budowlanych używanych jako domy, a także zagrody dla zwierząt.

Szesnaście konstrukcji, którym grozi ponowne wyburzenie zostało odbudowanych w czerwcu ubiegłego roku ze środków przekazanych przez władze Autonomii Palestyńskiej oraz organizacje pozarządowe.

Oficjalnym powodem dalszych wyburzeń jest brak posiadania pozwolenia na budowę. Wioska Hadidiya położona jest w Strefie C na okupowanym Zachodnim Brzegu – na tym terenie władze Izraela nie wydają Palestyńczykom pozwoleń na budowę trwałych konstrukcji takich jak murowane domy czy drogi. Uzyskanie pozwolenia na postawienie nawet prowizorycznej konstrukcji jak szałasy czy namioty jest praktycznie niemożliwe.

Jak powiedział Amnesty International mieszkaniec wioski Hadidiya, Abdul Rahim Hussein Biszarat „Zawsze powtarzają nam, że musimy mieć pozwolenie, ale na co chcą żebym miał pozwolenie? Na namiot? Namiot nie osłoni od wiatru i może zostać przez niego porwany. Niech dadzą mi pozwolenie na odpowiedni budynek, a pokryję wszystkie opłaty i udowodnię swoje prawo własności do gruntu.”

Duża częśc Doliny Jordanu została uznana przez armię izraelską za "zamknięty teren wojskowy" lub przejęta pod budowę osiedli izraelskich. Mieszkańcy wioski Hadidiya, podobnie jak wielu innych Palestyńczyków w Dolinie Jordanu, przeżywają każdy dzień pod groźbą przymusowych eksmisji. W ostatnim okresie nastąpiła eskalacja działań władz izraelskich zmierzających do usunięcia ludności palestyńskiej ze Strefy C.

"Palestyńczycy zamieszkujący Dolinę Jordanu, z których większość żyła tu jeszcze zanim armia izraelska rozpoczęła okupację Zachodniego Brzegu w 1967 roku, padają ofiarą dyskryminacji izraelskiej polityki planowania, budowania i dostępu do wody pitnej i ziemi," mówi Anna Luchowska z wrocławskiej grupy Amnesty International. "Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na problem łamania praw człowieka przez armię Izraela i dramatyczną sytuację palestyńskich rodzin, którym odbiera się prawo do godnego życia, prawo dostępu do wody pitnej i ziemi".

Źródło: materiały Amnesty International

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto