Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek w Krakowie. Mandatum w katedrze na Wawelu, czyli uroczysta msza święta z obrzędem umywania nóg

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Uroczysta msza święta z obrzędem umywania nóg w katedrze na Wawelu
Uroczysta msza święta z obrzędem umywania nóg w katedrze na Wawelu Andrzej Banaś
Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w katedrze na Wawelu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Liturgia rozpoczęła się o godz. 18.00. To właśnie ta wieczorna msza św. odprawiona w czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne i jest zarazem dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Po Liturgii Słowa abp Marek Jędraszewski dokonał także tradycyjnego obrzędu Mandatum, obmywając symbolicznie nogi mężczyznom z Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez braci albertynów.

"W tajemnicy Ostatniej Wieczerzy odkrywamy wielkie przesłanie miłości"

Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa.

- W tym wszystkim, co składa się na tajemnicę Ostatniej Wieczerzy, odkrywamy wielkie przesłanie o miłości. Miłości pokornej, służebnej, aż do końca - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Katedrze na Wawelu.

W nawiązaniu do Ewangelii arcybiskup podkreślił, że Ostatnia Wieczerza była godziną szczególnego wyznania: Jezus powiedział: „Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami, zanim będę cierpiał”. Była to także godzina Paschy, czyli pełnego cierpienia i bólu przejścia z tego świata do Ojca. Ostatnia Wieczerza to także godzina szczególnej bliskości z Ojcem. Chrystus wiedział, że Bóg dał wszystko w Jego ręce i mówił apostołom o swej jedności i bliskości z Nim. Ostania Wieczerza to również godzina zdrady, gdy diabeł nakłonił serce Judasza, a także godzina miłości: „umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował”.

Obrzęd umywania nóg

Wielkoczwartkowy obrzęd umywania nóg czyli mandatum, czasami nazywany też pedilavium odbywa się tylko raz w roku. Cała wieczorna Liturgia w Wielki Czwartek kieruje nasze myśli do Wieczernika, gdzie Jezus wraz z Apostołami spożył Wieczerzę Paschalną, ostatnią przed swą męką i śmiercią.

Obrzęd swą nazwę wziął od antyfony przypominającej o Chrystusowym poleceniu, której śpiew towarzyszył obmyciu stóp – po łacinie mandatum oznacza właśnie przykazanie, rozkaz: „mandatum novum do vobis, ut diligatis invicem, sicut dilexi vos” (Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem). To symboliczne oczyszczenie stóp, mających kontakt ze światem. Symboliczne stopy mają kontakt z tym co brudne i grzeszne, tak jak stopy apostołów ubrane w sandały, miały kontakt z pyłem i kurzem po całej Ziemi Świętej.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto