Wielgie. V Turniej Szachów Szybkich i gracze z Lipna, Włocławka, Płocka, Świecie i Warszawy

Ewelina Fuminkowska
W turnieju szachowym we Wielgiem udział wzięło 20 zawodników z Konina, Płocka, Lipna, Łodzi, Wołomina, Gostynina, Nowego Miasta Lubawskiego, Włocławka, Świecia, Warszawy. Nadesłane
To już piąty Turniej Szachów Szybkich. Imprezę zorganizowano we Wielgiem, a w szranki stanęło dwudziestu zawodników z całej Polski. Nie byłoby tej imprezy szachowej, gdyby nie heroiczny upór jej twórcy Pawła Czekalskiego.

W Wielgiem odbył się V Turniej Szachów Szybkich. Nie byłoby tej imprezy szachowej, gdyby nie heroiczny upór jej twórcy Pawła Czekalskiego.

- Obostrzenia związane z epidemią COVID – 19 spowodowały, że do końca nie wiadomo było, w jakim odbędzie się lokalu. Gościny użyczyła pani Mirosława Wilk, która posiada mini muzeum etnograficzne i piękną salę pod nazwą „Jadło domowe”. Organizatorami byli też „Włocławski Klub Szachowy-1938” i Stowarzyszenie „Bentlewia” z Bętlewa - wyjaśnił Janusz Augustowski, sędzia główny turnieju.

W Turnieju wystartowało 20 osób z Konina, Płocka, Lipna, Łodzi, Wołomina, Gostynina, Nowego Miasta Lubawskiego, Włocławka, Świecia, Warszawy i okolicznych miejscowości. Po raz pierwszy w Wielgiem gościł arcymistrz szachowy - Mirosław Grabarczyk, były finalista Mistrzostw Polski i reprezentant Polski oraz uczestnik Olimpiady Szachowej.

Od początku prowadził arcymistrz Mirosław Grabarczyk z Płocka, który uzyskał 8,5 pkt z 9 partii. Drugie miejsce zdobył Mistrz FIDE z Konina Marcin Steczek mający 6,5 pkt, a trzeci był profesor filologii angielskiej z Łodzi Piotr Cap mający też 6.5 pkt. Jedyna uczestniczka, juniorka Wiktoria Dziodko z Nowego Miasta Lubawskiego, walczyła dzielnie i zremisowała z Krzysztofem Śliwą z „WKSZ-1938”.

Zawodnicy z powiatu lipnowskiego też zajęli wysokie noty. Piotr Zarecki z Chalina wywalczył 13 miejsce, Edward Chojnicki z Lipna był 19, a Sławomir Wiśniewski z Teodorowa zajął dziewiątą lokatę.

Każdy uczestnik miał na rozegranie partii 15 minut do namysłu. Grano systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 9 rund.