Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy?

TOM
Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń
Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń Zdjęcie ilustracyjne/ Archiwum Polskapresse
Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy? Festiwal Lalek Spotkania, międzynarodowy turniej bokserki oraz koncerty Kultu, Zbigniewa Wodeckiego i Ani Dąbrowskiej to główne propozycje na weekend 11-13 września w Toruniu.

Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy?

Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy? PIĄTEK, 11 PAŹDZIERNIKA 2013
godz. 17.00 oficjalne otwarcie XVII. Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Zygmunta Krygiera,
Sala Sportowa Szkoły Podstawowej nr 3, ul. Legionów 210

godz. 17.00 wernisaż wystawy Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej, Kamienica pod Gwiazdą, do 9.03.2014 r.
Wystawa „Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej” przybliżyć ma  elementy broni samurajów, a szczególnie jedną z najpiękniejszych jej części składowych – tsubę. Tsuba, zwana gardą lub jelcem tarczowym, jako jeden z elementów miecza japońskiego, pełni  w nim ściśle określoną funkcję. Jest także szczególnie pożądanym przedmiotem kolekcjonerskim. Tsuby, które będzie można zobaczyć na wystawie pochodzą z okresu od XV do XX w. i przedstawiają pięć podstawowych technik zdobniczych oraz ich kompilacje. Zaprezentowane zostaną także głownie  japońskich mieczy wraz z oprawami, aby unaocznić rolę, jaką odgrywała tsuba. Będzie to pierwsza tego typu wystawa w Polsce, prezentująca taką mnogość szkół i technik zdobniczych.

godz. 17.30 Podgórskie święto latawca, Dom Muz, ul. Poznańska
Jak co roku wykonywane będą latawcowe szkielety, oklejane papierem i przyozdabiane pastelami lub farbami. Aby nasze latawce szybowały jak podniebne ptaki, nauczymy się, w jaki sposób zrobić ogon i uprząż. Zaś w sobotę o godzinie 13:00**uczestnicy warsztatów spotkają się ponownie i wspólnie na terenie zielonym na Podgórzu wypuszczą latawce w niebo. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Wszystkie materiały zapewnia organizator. Wstęp to 10 zł za rodzinę – bez względu na liczbę osób.

godz. 18.00 wernisaż pięciu wystaw, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20

Persona’ 2013: Nancy Skolos & Thomas Wedell, USA
Od 2000 roku Galeria Sztuki Wozownia organizuje wystawy pod hasłem Persona, które są prezentacją wybitnych postaci światowego dizajnu, wystawami prac artystów, których twórczość miała (i często ma nadal) wpływ na kształtowanie się naszego otoczenia wizualnego. Wystawy są organizowane wspólnie z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Bohaterem kolejnej edycji jest para amerykańskich grafików Nancy Skolos i Thomas Wedell. Pracują oni nad zniwelowaniem granic pomiędzy grafiką użytkową i fotografią – poprzez tworzenie trójwymiarowych obrazów zainspirowanych współczesnym malarstwem, technologią i architekturą. Od 1980 roku pracują razem prowadząc Interdyscyplinarne Studio Projektowania Graficznego i Fotografii.

Iwona Liegmann - LAS (luźna analiza samoświadomości)
„Abstrakcje, które maluję w**stylu nazwanym przez siebie umiarkowanym intuicyjnym ekspresjonizmem, pokazują emocje. Obrazy cechuje frywolność formy, swoboda ekspresji oraz umiłowanie koloru, jako nadrzędnej wartości malarskiej. (...) Kierowana przez empiryczne kategorie takie jak: biżuteria, ornament, dekoracja chcę nadać potencjał najbardziej banalnym formom - to część wizualnej złożoności pracy. Inspiracją przy pracy były organiczne formy roślinne, drzewa, LAS... w lesie żyją zwierzęta – obiekty nawiązujące do sztuki nieprofesjonalnej, ludowej czy prowincjonalnej, która rozczula i wzrusza do łez prawdą tworzenia, siłą przekazu i obezwładniającą szczerością. Staram się łączyć niebanalne i uczciwe rękodzieło z ‘plastikowymi’ wytworami naszej codzienności. Rękodzieło, które jest nieodzownym elementem mojej twórczości, mówi o chęci powrotu do tradycyjnej roli kobiety. Zadaję pytania o rolę kobiety, stereotypy jej przypisane, konstrukcję płci kulturowej.” (Iwona Liegmann). Liegmann jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK, dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka w 1993. W latach 1995/96 odbyła studia podyplomowe w Gray’s School of Art w Aberdeen w Szkocji. W toruńskiej Wozowni wystawy indywidualne miała w 2004 i 2006.

Laboratorium Sztuki 2013. Nie(po)rozumienie: Tomasz Malec – Opera
Artysta inicjuje eksperyment bazujący na języku obozowym. Wyrażenie lagerszpracha określa wszystkie zjawiska językowe wytworzone w obozowej społeczności, system porozumiewania się wielojęzycznej, odosobnionej grupy, egzystującej w nieludzkich warunkach. Do realizacji artystycznej wybrane zostało kilkanaście słów z tego zasobu. Projekt składa się z kilkunastu modułów audiowizualnych, każdy złożony z dwóch elementów: projekt logotypu wybranego słowa ze słownika lagrowego (odbitka graficzna wykonana w technice litografii) oraz zmodyfikowanego znaczenia tego słowa dobiegającego z głośnika. (Maria Niemyjska). Tomasz Malec - pomysłodawca Domowej Inicjatywy Artystycznej. Jeden z twórców Pawilonu Stabilnej Formy – nieformalnego kolektywu artystycznego. Zajmuje się litografią oraz tworzy instalacje site specific. W swoich pracach często nawiązuje do problemu eksterminacji Żydów, uprzedzeń na tle narodowościowym i religijnym.

Maciej Olekszy - Walenty Potwora „Walenty jest niepełnosprawnym 43-latkiem mieszkającym w niewielkim miasteczku Głubczyce na południu Polski. Walenty urodził się z pewnymi defektami fizycznymi. Sporą część wczesnego dzieciństwa spędził w szpitalu, gdzie korygowano Jego fizjonomię, która utrudniała rozwój zarówno fizyczny, jak i społeczny. Jednocześnie mama Walentego od osiemnastego roku życia cierpiała na przewlekłą epilepsję. Dziś po latach Walenty twierdzi, że zarówno przykre, kliniczne doświadczenia z dzieciństwa, jak i choroba mamy - sprawiły, że od dziecka był otoczony nadmierną rodzinną „troską”, która uniemożliwiła spełnienie jego twórczych potrzeb. Walenty posiada ponad przeciętną wrażliwość plastyczną, jak i naturalną umiejętność nawiązywania intymnej relacji twórczej podczas pozowania. Wystawa w całości będzie poświęcona Walentemu Potworze.” (Maciej Olekszy) Maciej Olekszy - Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Jana Świtki. Zajmuje się malarstwem, głównie w technice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto