Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto zainwestować

ds
Przez dziesiątki lat w większości naszych mieszkań królowały mało estetyczne grzejniki żeliwne, trudne do utrzymania w czystości, pomalowania, a co ważniejsze - bez możliwości łatwej i szybkiej regulacji temperatury, ...

Przez dziesiątki lat w większości naszych mieszkań królowały mało estetyczne grzejniki żeliwne, trudne do utrzymania w czystości, pomalowania, a co ważniejsze - bez możliwości łatwej i szybkiej regulacji temperatury, jaką chcemy uzyskać w pokoju.

Począwszy od końca lat siedemdziesiątych wysłużone żeberka wypierane były przez lekkie grzejniki płytowe, popularnie określane panelami. Wiele osób nie ma o nich dobrej opinii, może dlatego sceptycznie odnoszą się do grzejników płytowych, jakie pojawiły się pod koniec lat osiemdziesiątych. Tymczasem współczesne płytowe panele są znacznie bardziej efektywne i niezawodne niż żeberka czy panele.

Lato i wczesna jesień to czas, kiedy sezon grzewczy mamy dopiero przed sobą, dlatego wtedy najlepiej zabrać się za wymianę starych grzejników.

W trakcie remontów, które często wykonujemy latem, łatwiej jest także zmienić aranżację wnętrza i dopasować do niego odpowiedni model grzejnika.

Grzejniki płytowe kupić można w różnych kolorach i rozmiarach: od wąskich i długich, po krótkie i wysokie. Standardowy dostępny jest w wersji z jedną, dwiema lub trzema płytami grzejnymi i taką samą liczbą konwektorów - w zależności od mocy, na jakiej nam zależy.

Jeśli planujemy całkowicie ukryć urządzenia grzewcze, można zamontować specjalne grzejniki przystosowane do instalacji w kanałach podokiennych w podłodze. Są one wtedy zupełnie niewidoczne, a ciepłe powietrze wydostaje się przez kratkę przykrywającą szczelinę.

Grzejniki płytowe przeznaczone są do pompowych instalacji centralnego ogrzewania, gdzie czynnikiem grzejnym jest woda. Tak więc możemy je z powodzeniem stosować w większości mieszkań, w domach. Wyjątkiem są tu na przykład łazienki, baseny, myjnie samochodowe, czy pralnie, gdzie grzejników płytowych stosować nie wolno, z uwagi na podwyższoną wilgotność powietrza.

Jeśli decydujemy się na wymianę starego kaloryfera na nowoczesny grzejnik płytowy, w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z instalatorem lub skorzystać z porady w autoryzowanym punkcie sprzedaży albo bezpośrednio u doradców technicznych producenta. Fachowcy pomogą we właściwej zamianie starego grzejnika na nowy.

O dobranie odpowiedniej mocy grzewczej powinniśmy poprosić projektanta instalacji c.o. Obliczy on zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło i zapewni, że grzejnik będzie idealnie dobrany.

Zaletą grzejników płytowych jest bogaty wybór w rozmiarach, co pozwala dobrać je do każdego pomieszczenia.
Kolejnym plusem jest ich stosunkowo niska bezwładność cieplna, a mówiąc prościej: krótki czas, w jakim nagrzewają się bądź wyziębiają. Dzięki małej pojemności wodnej i nowoczesnym termostatom, grzejnik taki bardzo szybko osiąga żądaną temperaturę, jak również ochładza się. Pozwala to użytkownikom łatwo i szybko regulować temperaturę w pomieszczeniu.

Przy wyborze grzejnika trzeba zwrócić uwagę na jego budowę. Urządzenie to składa się z płyt grzejnych oraz konwektorów. Im większa ilość płyt i konwektorów, tym większa jest z reguły wydajność grzejnika. Najczęściej wybierane są grzejniki typu 11 (jedna płyta i jeden konwektor) lub typu 22 (z dwiema płytami i dwoma konwektorami).
Ważny jest także rodzaj podłączenia. Może być to zasilanie boczne (typ C), gdzie wlot i wylot ciepłej wody znajduje się po jednej ze stron grzejnika, lub też zasilanie uniwersalne (typ V) - z możliwością podłączenia instalacji od podłogi.

Pamiętajmy o zwróceniu uwagi na rodzaj podłączenia kupowanego grzejnika, tak aby pasował do istniejącej już instalacji c.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto