Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół w Skępem przygotowano obchody Światowego Dnia Pszczół [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Nauczyciele przedmiotów rolniczych, Marek Pomirski i Kamila Gruda, przygotowali na dziedzińcu szkoły wystawę poświęconą pszczołom, na którą zaprosili dzieci z Klubu Malucha w Skępem
Nauczyciele przedmiotów rolniczych, Marek Pomirski i Kamila Gruda, przygotowali na dziedzińcu szkoły wystawę poświęconą pszczołom, na którą zaprosili dzieci z Klubu Malucha w Skępem Nadesłane
Zespół Szkół w Skępem stara się być szkołą otwartą, angażującą się w różne przedsięwzięcia. Tam zawsze coś się dzieje. Ostatnią inicjatywą było zorganizowanie szkolnych obchodów Światowego Dnia Pszczół, który został ustanowiony przez ONZ pięć lat temu i ma zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół. Trzeba raz na zawsze uświadomić sobie, że bez tych pożytecznych owadów nie istnieje życie na naszej planecie.

CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

od 16 lat

Nauczyciele przedmiotów rolniczych, Marek Pomirski i Kamila Gruda, przygotowali na dziedzińcu szkoły wystawę poświęconą pszczołom, na którą zaprosili dzieci z Klubu Malucha w Skępem. Przedszkolaki dowiedziały się wiele o życiu pszczół, zobaczyły jak wygląda ul oraz zapoznały się z jego budową. Poznały urządzenia i narzędzia pszczelarskie, pracę pszczelarza oraz jego profesjonalny strój. Ponadto najmłodsi mogli obejrzeć domki dla owadów zapylających oraz łąkę kwietną, przygotowaną przez uczniów Technikum Rolniczego. Po wystawie obejrzały film edukacyjny „Z kamerą wśród pszczół”. Mali goście otrzymali drobne upominki – balony i breloki z motywem pszczół, kolorowanki oraz domek dla owadów zapylających. Maluchy w ramach podziękowania zaprezentowały wierszyk o pszczołach.

Ponadto rozstrzygnięto konkurs na najbardziej kreatywny domek dla owadów zapylających. Zorganizowały go nauczycielki biologii Iwona Walewska – Grąbczewska i Małgorzata Węgrzynowska. Zwyciężyła Dżesika Jankowska – Bourdoux, drugie miejsce zajęła Paulina Drożyńskiej, a trzecie ex aequo: Aleksandra Krakowska, Aleksandra Kożuchowska i Hubert Krakowski.

- Takie akcje popularyzujące wiedzę o pszczołach są bardzo potrzebne – wyjaśnia Jerzy Rzekoński, dyrektor Zespołu Szkół im. W. Łukasińskiego w Skępem. – Zależało nam na tym, by dzieci z tego spotkania wyniosły wiedzę, że pszczoły są bardzo potrzebne. Nie mam wątpliwości, że się nam to udało. Jesteśmy szkołą o bogatych tradycjach w kształceniu rolników, a to zobowiązuje.

Dla pszczół ogromne zagrożenie stanowi stosowanie środków ochrony roślin. Opryski chemiczne powinny być wykonywane późnym wieczorem lub wczesnym ranem. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą surowe kary, ale w praktyce bywa z tym różnie. W dodatku trudno udowodnić, który rolnik czy sadownik zawinił. Nawet preparaty grzybobójcze nie są bezpieczne dla pszczół, bo gdy będzie miała ona obcy zapach, nie zostanie wpuszczona przez strażniczki do ula. Oznacza to dla niej śmierć. A wiadomo, że życie na Ziemi nie przetrwa bez tych pracowitych zapylaczek. Trzeba zrobić więc wszystko, by tak się nie stało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto