Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielgiem odbyło się uroczyste wręczenie bransoletek życia dla seniorów [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Gmina Wielgie jest jedną z 78 gmin województwa kujawsko-pomorskiego, która przystąpiła do programu teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców. Dziesięć osób otrzymało bransoletki życia.
Gmina Wielgie jest jedną z 78 gmin województwa kujawsko-pomorskiego, która przystąpiła do programu teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców. Dziesięć osób otrzymało bransoletki życia. Małgorzata Chojnicka
Gmina Wielgie jest jedną z 78 gmin województwa kujawsko-pomorskiego, która przystąpiła do programu teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców. Dziesięć osób otrzymało bransoletki życia. Ich uroczyste przekazanie odbyło się z udziałem przedstawicieli władz samorządowych szczebla wojewódzkiego i gminnego oraz Działu Inicjatyw Senioralnych w Regionalnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Toruniu. Podczas tego spotkania udało się też rozwiać pewne wątpliwości związane z funkcjonowaniem opasek i wykonać połączenie testowe.

Zobacz wideo: Liczebność zwierząt hodowlanych w Polsce

Bransoletka życia dla mieszkańców gminy Wielgie

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielgiem przeprowadził nabór do programu „Teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców województwa kujawsko – pomorskiego”. Został on przygotowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu i obejmie docelowo trzy tysiące niesamodzielnych osób starszych. W systemie, którego sercem jest centrum operacyjne działające w kompleksie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, jest już pół tysiąca seniorów. Wśród nich znalazło się dziesięciu mieszkańców gminy Wielgie.

- Zdecydowaliśmy się na udział w tym programie, bo w naszej gminie są osoby, które potrzebują takiego wsparcia – stwierdza Tadeusz Wiewiórski, wójt gminy Wielgie. – Mieszkają same bądź ich bliscy przebywają wiele godzin poza domem. Taka bransoletka życia w ich przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, bo sprowadzi potrzebną pomoc. Co bardzo ważne, jest bardzo prosta w obsłudze, co w przypadku ludzi starszych i schorowanych ma istotne znaczenie.

Na opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy, zwane potocznie bransoletkami życia oraz uruchomione na początku września br. centrum operacyjne. Jest to kontynuacja dobrze przyjętego pilotażu, z którego skorzystało w województwie 210 osób.

Bransoletka życia to urządzenie alarmowo – monitorujące, służące do wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ma przycisk SOS, który umożliwia połączenie z ratownikiem medycznym, dyżurującym w telecentrum. Mierzy tętno i wysyła wartość pomiaru do telecentrum, ma czujnik upadku, nadajnik GPS oraz kartę SIM z indywidualnym numerem telefonu. To wszystko umożliwia szybkie sprowadzenie pomocy.

Koszt projektu dla gminy Wielgie wynosi prawie 19,5 tys. zł, z czego 10,5 tys. to jej wkład własny. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.

Gmina Wielgie jest jedną z 78 gmin województwa kujawsko-pomorskiego, która przystąpiła do programu teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców. Dziesięć osób otrzymało bransoletki życia.

W Wielgiem odbyło się uroczyste wręczenie bransoletek życia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto