Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Skępem odbył się wernisaż wędrownych wystaw

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Skępem można obejrzeć interesującą wystawę, która składa się z trzech części. Każda z nich pokazuje zupełnie inne spojrzenie na to urokliwe miasteczko o bogatej historii.
W sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Skępem można obejrzeć interesującą wystawę, która składa się z trzech części. Każda z nich pokazuje zupełnie inne spojrzenie na to urokliwe miasteczko o bogatej historii. Małgorzata Chojnicka
W sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Skępem można obejrzeć interesującą wystawę, która składa się z trzech części. Każda z nich pokazuje zupełnie inne spojrzenie na to urokliwe miasteczko o bogatej historii. Pierwsza nosi tytuł „Skępe do przeczytania”, druga to plansze z wydrukowaną gazetą KURIER, a trzecia część jest efektem pleneru fotograficznego, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku.

Bydgoszcz Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację Ari Ari wspólnie z Małym Muzeum w Skępem. W zorganizowanie tego wernisażu zaangażowało się kilka skępskich instytucji: Urząd Miasta i Gminy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, OSP i Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Poszukiwawcza Gustaw. Tu znaczącą rolę odegrała Bożena Ciesielska, która z prawdziwą pasją popularyzuje wiedzę o Skępem i najbliższej okolicy. Ona podczas wernisażu opowiedziała o wszystkich wystawach.

- Na planszach można zobaczyć prace malarskie, które powstały podczas warsztatów prowadzonych przez malarkę Jolantę Zaniewską – opowiada Bożena Ciesielska. - Na tablicach znajdują się także teksty Lipnowskiej Grupy Literackiej poświęcone Matce Boskiej Skępskiej oraz zdjęcia, dedykacje, informacje, mapki spacerów po okolicy i wiadomości dotyczące Skępego i gminy Skępe. Mam nadzieję, że staną się one inspiracją do samodzielnych wędrówek.

Interesującą częścią pierwszej z wystaw są fotografie przedstawiające przedmioty, które dawniej były w powszechnym użytku. Eksponaty zostały wypożyczone ze zbiorów prywatnych i sfotografowane.

Trzecia część pt. „Zdjęcia magiczne, chwile niezwykłe, miejsca nieznane i znane” jest efektem 136. Toruńskiego Spaceru Fotograficznego, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku w gminie Skępe. Wystawa będąca jego pokłosiem została zrealizowana w ramach projektu „Spacery lokalne, czyli wędrówki szlakami kultury”. Ta fotograficzna wędrówka rozpoczęła się od spotkania w Żagnie w gospodarstwie agroturystycznym „Maciejówka”. W Wiosce zainteresowanie uczestników wzbudził komin gorzelni i magazyny spirytusu oraz metalowy kogut, który zdobi jeden z magazynów. Następnie przeszli na teren dawnej siedziby Zielińskich i do klasztoru bernardynów.

- Od dawna interesuję się historią miejscowości, w której przyszło mi żyć – zdradza Bożena Ciesielska. - Na przestrzeni wielu lat gromadziło się w domu różne materiały, artykuły, publikacje, foldery, zdjęcia, książki, wycinki z gazet z informacjami o Skępem i gminie. Przyszedł czas, aby dzielić się zdobytą w ten sposób wiedzą.

[polecany22086965[/polecany]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto