MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera książki Staromiejskie Zgrupowanie „Róg”. Kalendarium

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
Wydarzenie zgromadziło wielu gości zainteresowanych historią Powstania Warszawskiego oraz postacią Juliusza Kuleszy, autora publikacji - już od lat 70. znanego dokumentatora przebiegu Powstania Warszawskiego.

Wzruszające Chwile i Osobiste Wspomnienia

Spotkanie prowadzone przez Katarzynę Utracką i dr. Pawła Ukielskiego rozpoczęło się od rozmowy z Juliuszem Kuleszą, Powstańcem Warszawskim i zasłużonym autorem książki. Kulesza podzielił się wspomnieniami z okresu powstania oraz opowiedział o pracy nad nową publikacją.

Rozmowa była pełna wzruszających momentów, szczególnie gdy Kulesza wspominał swoich towarzyszy broni i dramatyczne wydarzenia z czasów walki. Publiczność miała okazję usłyszeć autentyczne relacje z pierwszej ręki, co nadało spotkaniu wyjątkowy charakter.

Notka o Autorze

Juliusz Kulesza, urodzony 19 maja 1928 roku w Warszawie, był polskim grafikiem i pisarzem, strzelcem, uczestnikiem powstania warszawskiego oraz kapitanem Wojska Polskiego. Wychował się na Starym Mieście i Żoliborzu. W czasie okupacji był uczniem tajnych kompletów gimnazjalnych oraz praktykantem-rysownikiem w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Walczył w powstaniu warszawskim na Starym Mieście w samodzielnej grupie PWB/17/S, uczestnicząc w obronie reduty PWPW, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po wojnie, w latach 1945-1948, mieszkał w Łodzi, gdzie ukończył liceum. Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zdobywając dyplom w 1954 roku. Pracował jako grafik użytkowy i wykładowca. Od lat 70. XX wieku zajmował się historią powstania warszawskiego, publikując liczne książki i artykuły na ten temat, w tym takie tytuły jak "Z Tasiemką na czołgi", "Reduta PWPW", "Starówka. Warszawskie Termopile 1944", "Bankowe szańce" oraz "Podziemny futbol 1939-1944".

Jego wkład w dokumentowanie historii powstania warszawskiego został doceniony przez liczne odznaczenia, w tym Krzyż Walecznych. W 2018 roku został awansowany do stopnia kapitana Wojska Polskiego, a w 2023 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Z tasiemką na czołgi

Wydarzenie zakończyło się serdecznymi podziękowaniami dla Juliusza Kuleszy oraz dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji spotkania. Goście mieli możliwość zakupu książki z autografem autora, co było nie tylko pamiątką z wyjątkowego wieczoru, ale także cennym dokumentem historycznym.

Premiera książki "Staromiejskie Zgrupowanie «Róg». Kalendarium" była nie tylko okazją do promocji nowej publikacji, ale również do uczczenia życia i dokonań Juliusza Kuleszy, którego praca i poświęcenie dla dokumentowania historii powstania warszawskiego pozostaną na zawsze w pamięci przyszłych pokoleń.

Ciekawostka - autor tego dnia obchodził 96 urodziny. Piękny wiek. Od początku wydarzenia padały słowa uznania i życzenia, niektórzy osobiście podchodzili z drobnymi upominkami i podziękowaniami za książki. Wszak były one jednymi z pierwszych publikacji na temat Powstania Warszawskiego, mają zatem swoich wychowanków, śmiało można powiedzieć, że wyrosło na nich parę pokoleń. Autor, wyraźnie wzruszony, dziękował za pamięć i serdeczność.

Książka jest dostępna w sprzedaży w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Poznaj 3 sposoby na to jak skutecznie zrelaksować ciało i umysł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto