Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Kikół był projekt dla nauczycieli i uczniów teraz stworzą coś dla ubogich

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Gmina Kikół realizuje dwa programy z dofinansowaniem unijnym i ubiega się o kolejne środki. Zyskają uczniowie i nauczyciele oraz osoby korzystające z pomocy społecznej. To bardzo duże wsparcie, zwłaszcza w trudnym dla wszystkich okresie pandemii.

Gmina Kikół realizuje dwa programy z dofinansowaniem unijnym i ubiega się o kolejne środki. Zyskają uczniowie i nauczyciele oraz osoby korzystające z pomocy społecznej. To bardzo duże wsparcie, zwłaszcza w trudnym dla wszystkich okresie pandemii.

Skorzystają nauczyciele i uczniowie ze szkół w gminie Kikół

Gmina Kikół przystąpiła do programu „Zdalna szkoła”, realizowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 i otrzymała dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł. Kwota ta została przeznaczona na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Wystarczyła na 26 laptopów wraz z oprogramowaniem. Zostaną one przekazane w użyczenie do szkół podstawowych w Kikole, Ciełuchowie, Woli i Zajeziorzu, a dyrektorzy, kierując się indywidualnymi potrzebami, zdecydują do kogo trafi ten sprzęt. Pozyskane laptopy w znaczący sposób wpłyną na usprawnienie procesu nauczania w szkołach. Trzeba się przecież liczyć z możliwością wprowadzenia nauczania zdalnego. W chwili obecnej Gmina Kikół czeka na rozpatrzenie wniosku, złożonego w ramach kolejnego programu „Zdalna szkoła+”. Tu w grę wchodzi zakup ponad 40 laptopów.

Pomoc dla ubogich z gminy Kikół

Z kolei Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kikole realizuje projekt „Nasze wsparcie – Twój sukces!”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Projekt skierowany jest do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej – mówi Anna Nadrowska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kikole.

– Są to osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy lub nieaktywne zawodowo, niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem oraz z niepełnosprawnością sprzężoną. Do tej grupy kwalifikują się również osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną oraz z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi.

Dwie tury projektu w gminie Kikół

Realizacja projektu została podzielona na dwie tury, w których uczestniczy każdorazowo po 25 osób. Zakłada on aktywizację społeczną, zawodową, edukacyjną i działania środowiskowe. Będzie to możliwe dzięki treningom grupowym z psychologiem, indywidualnemu wsparciu ze strony psychologa i doradcy zawodowego, kursom zawodowym. Do tego dochodzi jeszcze wyjazd integracyjno-edukacyjny oraz wypłata zasiłków zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.

- Nasi uczestnicy w czerwcu ukończyli grupowe warsztaty z psychologiem, a obecnie trwają zajęcia indywidualne z doradztwa zawodowego – kontynuuje Aneta Nadrowska. - Na wrzesień zaplanowaliśmy rozpoczęcie kursów zawodowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto