Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości Bożego Ciała inne niż każdego roku. Dziś wielka dezynfekcja terenów przy kościołach

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
W kolejny czwartek uroczystości Bożego Ciała. Będą inne niż każdego roku. Rząd zniósł limit wiernych w kościołach, ale nadal obowiązkowe są maseczki. Również biskup włocławski Wiesław Mering odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.

Rząd zniósł limit wiernych w kościołach, ale nadal obowiązkowe są maseczki. Również biskup włocławski Wiesław Mering odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.

Dyspensa została udzielona dekretem biskupa włocławskiego 13 marca i przedłużona do odwołania dekretem z 25 marca ze względu na niebezpieczeństwo związane z panującą epidemią koronawirusa i wprowadzonymi przez władze państwowe ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w nabożeństwach w kościele. Biskup dyspensę odwołał 30 maja.

Inna niż każdego roku będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W czwartek, 11 czerwca, w Boże Ciało nie będzie procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi.
Wszystko odbywać się będzie na terenie przykościelnym.

Komunikat Kurii Diecezjalnej w sprawie organizacji Uroczystości Bożego Ciała

- Obowiązujący na terenie naszego kraju stan epidemii ma wpływ na organizację i przebieg uroczystości kościelnych – informuje ks. prał. dr Artur Niemira, Kanclerz Włocławskiej Kurii. Uwzględniając ogłoszony przez władze państwowe w dniu 27 maja kolejny etap znoszenia ograniczeń dotyczących kultu religijnego i decyzje, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza świątynią może uczestniczyć do 150 osób, decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w diecezji włocławskiej będzie miała następujący przebieg:

  • na zakończenie Mszy świętej należy wystawić Najświętszy Sakrament i odprawić krótkie nabożeństwo adoracyjne, po którym wyruszy procesja eucharystyczna;
  • procesja może odbyć się po terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele);
  • jeżeli są ku temu odpowiednie warunki, można przygotować symbolicznie tradycyjne ołtarze, przy których odczytywane będą fragmenty Ewangelii;
  • na zakończenie procesji eucharystycznej kapłan udzieli wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach kościoła lub przy głównym ołtarzu świątyni;
  • w oktawie Bożego Ciała będą mogły odbywać się procesje wokół świątyni;
  • nie będzie organizowanych procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi.

W organizacji Uroczystości Bożego Ciała należy uwzględnić aktualnie obowiązujące rekomendacje służb sanitarnych i rządowych.

Wielka dezynfekcja w powiecie

W powiecie lipnowskim dzień przed uroczystościami odbędzie się dezynfekcja terenów przykościelnych.

- Osoby, które wykonywać będą dezynfekcje, czeka ogromna praca, ponieważ wszystko musi zostać zakończone tak, aby i przygotowania do procesji Bożego Ciała, i same uroczystości mogły przebiec bez zakłóceń w bezpiecznych warunkach – tłumaczy Krzysztof Baranowski, starosta lipnowski.

- Obecny czas pandemii wymusza podejmowanie bardzo trudnych i rozważnych decyzji w każdej sferze naszego życia, także tej duchowej. Mam nadzieję, że podjęte przez Powiat działania w dużej mierze przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i zniwelowania ryzyka podczas tak ważnego dla naszych społeczności wydarzenia, jakim jest Święto Bożego Ciała. W obecnych czasach niezmiernie ważna jest nie tylko profilaktyka w okresie pandemii, ale również poczucie wspólnoty i wsparcie, jakie daje ono jednostce.

Będzie to bardzo duże przedsięwzięcie ze względów organizacyjnych, ponieważ cała akcja została zaplanowana na 10 czerwca i obejmie swoim działaniem szereg parafii z terenu naszego Powiatu.

W Dekanacie Lipnowskim dezynfekcja zostanie przeprowadzona w następujących parafiach: Matki Bożej Częstochowskiej Brzeźno koło Lipna, Św. Michała Archanioła Czarne, Św. Jadwigi Śląskiej Karnkowo, Św. Wojciecha Kikół, Bł. Michała Kozala i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie oraz Św. Mateusza Apostoła w Ostrowitem. W Dekanacie Czernikowskim parafie: Świętego Krzyża w Suminie i Św. Anny w Trutowie. W Dekanacie Szpetalskim obejmie parafie: Św. Anny w Bobrownikach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Grochowalsku, Św. Wawrzyńca we Wielgiem oraz Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zadusznikach. W Dekanacie Dobrzyńskim zostaną zadaniem objęte parafie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu n. Wisłą oraz Św. Marii Magdaleny w Mokowie. W Dekanacie Tłuchowskim: parafie Miłosierdzia Bożego i Zwiastowania NMP w Skępem oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie. Natomiast w Dekanacie Dobrzyń nad Drwęcą parafia Św. Barbary w Chrostkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto