Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Kikoła przywracają pamięć o tych, których już nie ma

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Ireneusz Bednorz  koordynator projektu w Szkole Podstawowej w Kikole.
Ireneusz Bednorz koordynator projektu w Szkole Podstawowej w Kikole. Małgorzata Chojnicka
Szkoła Podstawowa w Kikole otrzymała tytuł: „Szkoła Dialogu 2020”, podziękowania, książki o tematyce historycznej oraz wycieczkę dla uczniów do Muzeum POLIN. Wszystko to za przybliżanie relacji polsko – żydowskich.

Zobacz wideo: W restauracji zapłacimy teraz więcej.

Kikół po raz kolejny znalazł się w gronie miejscowości, które zrealizowały i kontynuują społeczny projekt upamiętniający byłych mieszkańców pochodzenia żydowskiego, przybliżając jednocześnie zawiłe dzieje historii i relacji polsko – żydowskich w ujęciu lokalnym.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole w dalszym ciągu prowadzą prace projektowe, które poszerzają ich wiedzę i bazę materiałową o naszej lokalnej historii. Przez ponad 20 lat efekty prac zespołów uczniowskich prezentowane były podczas uroczystej gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, organizowanej przez fundację Forum Dialogu. Tegoroczna 23. gala z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju została przeniesiona do Internetu. Ponownie działania kikolskich uczniów zostały dostrzeżone i docenione, a szkoła otrzymała tytuł: „Szkoła Dialogu 2020”, podziękowania, książki o tematyce historycznej oraz darmową wycieczkę dla uczniów szkoły do Muzeum POLIN.

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy poznają rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach, lokalną historię, która bardzo często nie jest im znana. „Szkoła Dialogu” wspiera uczniów w odkrywaniu osobistych losów dawnych członków ich społeczności lokalnej. Dzięki temu powstała ogromna baza materiałów - przewodników po Polsce wielokulturowej, wielowyznaniowej i wieloetnicznej. Uczestnicy projektu przywracając pamięć o ludziach, którzy przez wiele pokoleń byli naszymi sąsiadami, borykali się z podobnymi problemami życia codziennego i przeżywali te same radości – stają się kustoszami pamięci.

- Nie zamierzamy spocząć na laurach – mówi Ireneusz Bednorz, koordynator projektu w Szkole Podstawowej w Kikole. - W naszej miejscowości po żydowskich mieszkańcach nie zostało zbyt wiele śladów. Są to jedynie pozostawione przez nich domy. Była to społeczność licząca około dwustu osób. Zostali wywiezieni na początku wojny, trafiając do gett w Łodzi i Warszawie. Wielu trafiło do obozu w Auschwitz. Nawet nie wiem, czy komuś udało się przeżyć. Ich historię odkrywamy z uczniami po kawałku, rozmawiając z najstarszymi mieszkańcami. Jest to żmudna, ale wciągająca praca. Na początku uporządkowaliśmy cmentarz i odnaleźliśmy stare macewy, namierzyliśmy miejsca zamieszkania kilku rodzin. Uważam, że nie może być tak, że ktoś przestaje istnieć i nikt o nim nie pamięta. Oczekujemy od innych, by uszanowali miejsca pochówku polskich żołnierzy, ale ile jest u nas opuszczonych cmentarzy?

Życzymy uczniom wytrwałości w kontynuacji tego dzieła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto