Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu jest niebezpiecznie! Mieszkańcy Lipna i powiatu zaznaczają niebezpieczne miejsca na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
W ubiegłym roku mieszkańcy powiatu lipnowskiego na  Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczyli aż 881 zgłoszeń. Najwięcej sygnałów o niebezpiecznych sytuacjach jest w gminie Wielgie. Duża liczba zgłoszeń to wzrost popularności mapy, czy brak poczucia bezpieczeństwa?
W ubiegłym roku mieszkańcy powiatu lipnowskiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczyli aż 881 zgłoszeń. Najwięcej sygnałów o niebezpiecznych sytuacjach jest w gminie Wielgie. Duża liczba zgłoszeń to wzrost popularności mapy, czy brak poczucia bezpieczeństwa? EF
W ubiegłym roku mieszkańcy powiatu lipnowskiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczyli aż 881 zgłoszeń. Najwięcej sygnałów o niebezpiecznych sytuacjach jest w gminie Wielgie. Duża liczba zgłoszeń to wzrost popularności mapy, czy brak poczucia bezpieczeństwa?

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Aż 881 zgłoszeń pojawiło się w 2021 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wzrost zgłoszeń zdaniem policjantów to popularność narzędzia, które działa od kilku lat.

- Podsumowanie ubiegłego roku powiecie lipnowskim pokazuje, że to narzędzie przekazywania policjantom informacji o niepokojących lub sprzecznych z prawem zachowaniach mieszkańców, zyskuje coraz większą popularność. Liczba zgłoszeń zaznaczanych w 2021 roku spadła tylko w gminie Wielgie, która mimo to jest najbardziej aktywna pod względem wykorzystania mapy. W pozostałych gminach powiatu lipnowskiego liczba zgłoszeń wzrosła w stosunku do roku 2020 - tłumaczy podkom. Małgorzata Małkińska, oficer KPP w Lipnie.

Mieszkańcy gmin (z wyjątkiem gminy Wielgie) zaznaczyli więcej zagrożeń niż przed rokiem. Najwięcej dotyczyło aktów wandalizmu - 227 zgłoszeń. Na drugim, niechlubnym miejscu, uplasowało się spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 211 zgłoszeń. Na dalszych miejscach plasowały się przekraczanie prędkości i używanie środków odurzających. Mieszkańców niepokoją także nielegalne rajdy samochodowe i niewłaściwa infrastruktura drogowa. Na dalszych miejscach największą liczbę zgłoszeń miało grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją i nieprawidłowe parkowanie.

- Informacje prezentowane na mapie uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw oraz wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców, negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Dzięki zaznaczeniu ich na mapie mieszkańcy mają wpływ na to, gdzie pojawią się policyjne patrole. Zgłoszenia są anonimowe, a na mapie pojawia się informacja o etapie sprawdzenia informacji. W trakcie rozwoju tego narzędzia informacji dodano możliwość zamieszczenia opisu zgłaszanej sytuacji, a nawet dodania zdjęcia w celu dokładniejszego określenia problemu - tłumaczy policjantka.

Policjanci, po przyjęciu zgłoszenia muszą sprawdzić go kilkukrotnie i zweryfikować zgłoszenie. Jeśli problem zostanie potwierdzony, działają w celu jego eliminacji. Jeśli kilkukrotne sprawdzenie nie ujawni zaznaczonego zagrożenia, zostaje on oznaczony, jako niepotwierdzony.

Mundurowi przypominają, by pilne interwencje zgłaszać bezpośrednio pod numery alarmowe policji 112 i 997.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto