Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trawy nadal płoną, chociaż rzadziej. Strażacy biją na alarm! Nie podpalaj!

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Ewelina Fuminkowska
W tym roku w powiecie lipnowskim odnotowano 15 pożarów traw. Są one bardzo niebezpieczne, ale najwidoczniej w dalszym ciągu znajdują się amatorzy ich wypalania. Nie odstraszają nawet dotkliwe kary, a wielka szkoda.

Wczesną wiosną, pomimo zakazu, nadal znajdują się amatorzy wypala trawy, co niszczy rodzimą faunę i florę, bezpośrednio przyczyniając się do erozji gleby. W ten sposób chcą „uporządkować” swoje pola, łąki i trawniki. Najwidoczniej w dalszym ciągu panuje błędne przekonanie, że dzięki temu gleba jest lepiej przygotowana do późniejszego plonowania. Nic bardziej mylnego – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. W dodatku do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych związków chemicznych.

Nie trudno też, aby mały ogień wymknął się spod kontroli i przerodził w tragiczny pożar. W ubiegłym roku, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych. Objęły one powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na blisko 41 mln zł. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do nich średnio co 9 minut. Do gaszenia zużyli 183 413 171 litrów wody.

W tym roku w powiecie lipnowskim doszło do 15 pożarów traw. Rolnicy ubiegający się o wsparcie z tytułu posiadania gospodarstwa na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, czyli tzw. „ONW” muszą liczyć się z sankcjami.

- W marcu rozpoczęliśmy kolejną edycję kampanii „Stop pożarom traw” – mówi Patryk Szajgicki, rzecznik prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie. - Kampanię kierujemy do całej społeczności. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas. W tej kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

- Teraz pożary traw są, na szczęście, mniejszym problemem – mówi Andrzej Zieliński, druh z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrostkowie. – Jeszcze kilka lat temu były prawdziwą plagą. Najwidoczniej zmienia się świadomość ludzi. Już tak nie wypadają przydrożnych rowów i nieużytków. Takie pożary są bardzo niebezpieczne i trudno się je gasi, bo ogień się szybko rozprzestrzenia. Giną zwierzęta, ptaki i mnóstwo pożytecznych owadów. W tym roku jeszcze do takiego pożaru nie wyjeżdżałem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto