Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tama na Wiśle we Włocławku już nie będzie samotna. Roboty w Siarzewie mają ruszyć na przełomie lat 2023-2024

OPRAC.:
Karol Poliński
Karol Poliński
Celem inwestora jest zbudowanie progu piętrzącego, a nie zabetonowanie Wisły. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta.
Celem inwestora jest zbudowanie progu piętrzącego, a nie zabetonowanie Wisły. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta. ARUP
Zapora we Włocławku już od ponad 50 lat samotnie stawia czoła wodom Wisły, co nie pozostaje bez wpływu na stan techniczny obiektu. Wsparciem dla niej ma być drugi stopień na Wiśle w rejonie Siarzewa. Wkrótce powstanie dokumentacja.

Wideo: Tama we Włocławku. Zrzut wody do dolnej Wisły i akcja lodołamaczy

Wody Polskie przekazały do publikacji zamówienie na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej oraz opracowań towarzyszących dla inwestycji pn. "Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka - SW Siarzewo wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji". To ważny krok w kierunku realizacji inwestycji, która będzie pełniła wiele funkcji.

Chodzi o zbudowanie progu piętrzącego, a nie zabetonowanie Wisły

Jak informują Wody Polskie, postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach postępowania w procedurze unijnej (DUUE). Dialog konkurencyjny jest trybem skomplikowanym i etapowym, może potrwać nawet kilka miesięcy od ogłoszenia. Postępowanie jest powyżej progów unijnych, zatem wykonawcy mogą się zgłosić właściwie z całego świata.

Celem inwestora jest zbudowanie progu piętrzącego, a nie zabetonowanie Wisły. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych.

Przewidywany koszt inwestycji w Siarzewie to 5,4 mld złotych

Stopień wodny w Siarzewie ma pozytywnie wpływać na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów. Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład. Przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld PLN. Projekt będzie realizowany do 2029 r. z przygotowaniem dokumentacji i budową. Prace budowalne mają się rozpocząć na przełomie 2023-24 roku.

Budowa stopnia w Siarzewie jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją. Do tej pory najchętniej o inwestycji wypowiadali się jej przeciwnicy. Ale były też i głosy poparcia. Zebrano ponad 100 tys. podpisów popierających jak najszybszą budowę stopnia wodnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tama na Wiśle we Włocławku już nie będzie samotna. Roboty w Siarzewie mają ruszyć na przełomie lat 2023-2024 - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto