Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak bawili się na pikniku historyczny w Dobrzyniu nad Wisłą. Był czołg, ułani i dobra zabawa [zdjęcia, wideo]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Piknik historyczny w Dobrzyniu nad Wisłą i upamiętnienie 4. Szwadronu „Dzieci Kujawskich” 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, który formował się we Włocławku.
Piknik historyczny w Dobrzyniu nad Wisłą i upamiętnienie 4. Szwadronu „Dzieci Kujawskich” 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, który formował się we Włocławku. Ewelina Fuminkowska
Panie z KGW "Różanka" z Kaniewa zaprosiły mieszkańców Dobrzynia na Wisłą na podróż w czasie. Na festynie historycznym atrakcji nie brakowało, a głównym celem imprezy było upamiętnienie 4. Szwadronu „Dzieci Kujawskich” 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, który formował się we Włocławku.

Wideo z pikniku historycznego w Dobrzyniu nad Wisłą

KGW Różanka" z Kaniewa na pikniku w Dobrzyniu nad Wisłą

Szwadron „Dzieci Kujawskich” formował się z ochotników pochodzących z Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Wielu ułanów to właśnie mieszkańcy Dobrzynia.

- Ci, którzy nie mogli iść do wojska, oddawali swoje konie, kosztowności lub materiały, by szwadron mógł powstać. Stąd pomysł, by właśnie w Dobrzyniu nad Wisłą zorganizować taki festyn, a wiemy, że wcześniej podobnych tu nie było – tłumaczy Marta Kozłowska z KGW Różanka z Kaniewa.

11 listopada na szkole podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica, która poświęcona zostanie właśnie 4. Szwadronu „Dzieci Kujawskich”.

Piknik historyczny w niedzielę, 24 października przyciągnął do Dobrzynia nad Wisłą nie tylko mieszkańców tej pięknej miejscowości. Chętnie przyjechali fani historii, którzy mogli porozmawiać z członkami grup rekonstrukcyjnych.

W programie niedzielnego festynu historycznego było m.in.: seminarium historyczne poświęcone 4 Szwadronowi "Dzieci Kujawskich" oraz walce o niepodległość, stoiska o tematyce wojennej, a na nich repliki broni, elementy oryginalnego uzbrojenia oraz pełnowymiarowa replika czołgu z okresu wojny polsko-bolszewickiej, obozowiska z czasów walki o niepodległość, w tym punkt werbunkowy ze szkoleniem uprawniającym do przejścia musztry.
Panie z KGW „Kaniewo” przygotowały potrawy, także wojskową grochówkę, które można było kupić.

Projekt "Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie" został dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Patriotycznej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Honorowy patronat nad imprezą objęła posłanka Anna Gembicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto