Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szok! Posłuchajcie, z czym dzwonią ludzie pod nr 112. "Czy pani jest mężatką"? [audio]

(dan)
Dziś (11 lutego) Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Dziś (11 lutego) Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne
W ubiegłym roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy odebrało 1 346 775 zgłoszeń. Aż 70 procent z nich było zgłoszeniami fałszywymi lub anulowanymi.

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Mieszkańcy korzystają z niego chcąc uzyskać pomocy lub poinformować o niebezpiecznym zdarzeniu. Dzwonią tu też żartownisie lub osoby, które zupełnie nie wiedzą, do czego służy alarmowy numer 112.

Dzwonią na przykład, bo... szukają kobiety, chcą się dowiedzieć, jaki jest numer na taksówkę, czy mają bilet do więzienia lub nie wiedzę, gdzie zniszczyć swoje dokumenty.

Posłuchajcie kilku zarejestrowanych rozmów, które udostępnił nam urząd wojewódzki:

Kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych

Urząd wojewódzki przypomina, że "kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych".

- Numer alarmowy 112 wybieramy tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebna pomoc: w nagłych sytuacjach, kiedy zagrożone jest zdrowie, życie ludzkie, mienie, kiedy sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy i interwencji służb takich jak policja, straż pożarna czy ratownictwo medyczne - przypomina wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Jak sprawnie powiadomić o zagrożeniu ?

  1. Powiedz gdzie się znajdujesz – najistotniejsza informacja w przypadku rozłączenia się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pamiętaj że CPR obsługuje przynajmniej teren jednego województwa więc poinformuj w jakiej znajdujesz się gminie oraz w jakim powiecie.
  2. Powiedz co się stało – powiedz dokładnie oraz możliwie zwięźle o zagrożeniu.
  3. Nie rozłączaj się pierwszy – operator może uznać za konieczność połączenia Cię bezpośrednio z daną służbą. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy i słuchaj poleceń operatora.

Nie dzwoń na numer alarmowy 112, gdy nie występuje zagrożenie życia, zdrowia lub mienia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto