MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Województwa Kujawsko Pomorskiego 2020 we Włocławku. Uroczysta sesja sejmiku województwa [zdjęcia]

Online
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
W specjalnie przygotowanym namiocie, przed budynkiem przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku przy ulicy Bechiego 2, odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa.

Wśród gości znaleźli się radni województwa, parlamentarzyści z regionu, władze miast prezydenckich, samorządowcy z powiatów i gmin, radni minionych kadencji, rektorzy uniwersytetów i uczelni wyższych, dyrektorzy wojewódzkich jednostek organizacyjnych, szefowie służb mundurowych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym kół gospodyń wiejskich.

Obrady poprowadziła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, która jako pierwsza zabrała głos. - Wspólnie obchodzone Święto Województwa jest wyrazem naszego lokalnego patriotyzmu, stanowi manifest solidarności, a wyjątkowa atmosfera pozwala nam oderwać się, a nawet na chwilę zapomnieć o problemach i tragicznej sytuacji, w jakiej znalazł się cały świat w wyniku pandemii koronawirusa (...) Co roku w tym dniu poza radosnym świętowaniem, powracamy do przesłania, jakie pozostawił nam nasz patron święty Jan Paweł II – wezwania do solidarności międzyludzkiej i dialogu (...) Demokratycznie podejmowane decyzje są zawsze efektem dialogu, długiej dyskusji i ścierania się ze sobą różnych stanowisk. Ważne jest wspólne wypracowanie kompromisu, bo tylko za jego pomocą można iść dalej i realizować kolejne zadania. Z perspektywy trzydziestu lat widać, że samorządy spełniają pokładane w nich nadzieje - mówiła Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku województwa.

Marszałek województwa Piotr Całbecki mówił do zebranych: - 30 lat temu, również na naszych ziemiach rozpoczęła się nowa era w kształtowaniu polskiej państwowości. Od walki o wolność przeszliśmy do jej zagospodarowywania. Pierwszym przejawem tego procesu były w pełni wolne demokratyczne wybory samorządowe. Dzięki samorządom Polska zmieniła się na lepsze. To zasługa wielkiej odpowiedzialności Polaków a także samorządowców, angażujących się często bez reszty, kosztem życia prywatnego, na rzecz spraw wspólnych. Jestem przekonany, że idea samorządności się obroni i rozwinie. Nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać marszu ku wolności. Niech zatem kolejne lata staną się czasem rozwoju samorządów, jako najskuteczniejszego narzędzia budowy wspólnego dobra. Niech nasz Patron, święty Jan Paweł II, wspiera nas w tych staraniach, a my wsłuchując się w jego nauczanie, abyśmy na nowo umieli wyznaczać drogi naszej wędrówki - mówił gospodarz regionu.

- Byłem radnym w okresie, kiedy budowaliśmy samorząd obecnego regionu. Wielu nie wierzyło w to, że mieszkańcy trzech mniejszych ówczesnych województw mogą sami się rządzić, tworzyć samorząd, a jednak się udało. Dziś już nikt nie kwestionuje istnienia województwa. Różne kulturowo i historycznie krainy tworzą wspólnotę, która jest siłą i bogactwem tego samorządu - mówił w swoim wystąpieniu Jan Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Samorząd terytorialny jest jednym z najważniejszych organów naszego państwa. Ojciec Święty niezwykle cenił samorządy i ich niezależność. Zalecał, by tę samorządność pielęgnować i rozwijać. Tę ideę chcemy wcielać w życie. Reformy, które dokonały się w ostatnich trzydziestu latach są niewątpliwym sukcesem. Jesteśmy blisko obywateli i tylko silny wspólny głos pozwala nam budować silne państwo - podkreślał Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

- Naszym wspólnym zadaniem jest umacnianie i rozwój samorządności wojewódzkiej, powiatowej i gminnej przy dwustronnym współdziałaniu z rządem. Warunkiem dynamicznego oraz społecznie odpowiedzialnego rozwoju samorządu każdego szczebla jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego. Ważna jest współodpowiedzialność za wdrożoną trzydzieści lat temu reformę - podkreślał Stanisław Pawlak, nestor samorządności wojewódzkiej, obecnie radny województwa kujawsko-pomorskiego najdłużej sprawujący mandat.

Na zakończenie sesji wykład „Droga do samorządu – od pierwszych koncepcji do ich wdrożenia” wygłosił Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzone jest 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region kujawsko pomorski: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako jedyny region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Stanowisko będące odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto