Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulatkowie z powiatu nagrodzeni medalem od marszałka

OPRAC.:
Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Czesław Kruszewski i Genowefa Linkowska, mieszkańcy Skępego oraz Józef Jankowski z Mysłakówka to urodzeni w 1920 roku świadkowie odradzającej się ojczyzny. W piątek (29 maja) dołączyli do grona mieszkańców regionu uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranienis.

Medale stulatkom z powiatu lipnowskiego wręczyła Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa kujawsko - pomorskiego.

Stulatka ze Skępego

Genowefa Zofia Linkowska (z domu Belczyńska), urodziła się 17 maja 1920 roku w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzice znaleźli się tam po pierwszej wojnie światowej, w której walkach czynny udział brał ojciec pani Genowefy.

Rodzina powróciła do Polski w 1922 roku. Rodzice pani Genowefy prowadzili gospodarstwo rolne w Łąkiem (gmina Skępe, powiat lipnowski). Na świat przyszło jeszcze sześcioro dzieci.
W czasie drugiej wojny światowej ojciec pani Genowefy trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w Austrii. Pani Genowefa, w obawie przed aresztowaniem, opuściła rodzinne Łąkie i udała się do Rogowa (powiat żniński), do rodziny, która zapewniła jej schronienie. Czas okupacji przeżyła, ukrywając się w ciasnej piwnicy, co sprawiło, że po wojnie miała problemy z chodzeniem.

Po wojnie pani Genowefa ułożyła sobie życie na nowo. Pracowała jako sprzedawczyni w sklepie obuwniczym w Skępem. W roku 1946 stanęła na ślubnym kobiercu u boku Jana Linkowskiego. Para zamieszkała w Łąkiem, gdzie prowadziła gospodarstwo rolne przejęte po ojcu pana Jana. Po trzech latach pani Genowefa podjęła pracę w sklepie papierniczym w Skępem, gdzie pracowała aż do emerytury.

Urodziła dwóch synów: Mirosława i Andrzeja. Przebywa pod opieką syna Mirosława i jego żony Jolanty. Ma sześcioro wnuków i dziewięcioro prawnuków. Choć miewa problemy z pamięcią, doskonale radzi sobie z liczeniem i rachunkami. Zawsze dopisują jej humor i dobry apetyt.

Znany społecznik i radny

Czesław Kruszewski urodził się 29 maja 1920 roku we wsi Czarny Las (gmina Skępe, powiat lipnowski). Miał czworo rodzeństwa – dwóch braci i dwie siostry. Od najwcześniejszych lat pomagał rodzicom w pracach na gospodarstwie rolnym.
O panu Czesławie napisaliśmy tu

Aktywny stulatek z gminy Tłuchowo

W piątek medal otrzymał także Józef Jankowski.
Józefa Jankowski, syn Stanisławy i Józefa, urodził się 3 maja 1920 roku w Mysłakówku (gmina Tłuchowo). Ma dziesięcioro rodzeństwa – siedmioro braci i trzy siostry.
Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Mysłakówku i w Źródłach (gmina Tłuchowo). Do czasu wybuchu wojny pomagał ojcu w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa. W czasie okupacji został skierowany do pracy u niemieckiego właściciela ziemskiego.

W 1945 roku wysłano go do Westfalii w Niemczech, gdzie budował umocnienia i okopy. Jesienią, po zakończeniu wojny, pan Józef powrócił do Polski, do rodzinnego gospodarstwa. W 1951 ożenił się z Kazimierą Kokoszczyńską, która również mieszkała w Mysłakówku. Państwo Jankowscy prowadzili własne gospodarstwo rolne. Tego samego roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko, córka Anna. W kolejnych latach rodzina powiększyła się o synów Januarego i Stanisława, córkę Jadwigę, Grzegorza i najmłodszego syna Andrzeja. Pan Józef jest dziadkiem dwanaściorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt.

Trzydzieści pięć lat temu senior przeszedł na emeryturę. Rodzinne gospodarstwo przekazał pod opiekę najmłodszemu synowi. Dobre zdrowie pozwala mu wykonywać nadal proste prace i służyć pomocą. Od 2008 roku jest wdowcem. Pan Józef prowadził w młodości bardzo aktywne życie. Jeździł konno i na rowerze. Dziś ulubioną formą rozrywki są niego spotkania ze znajomymi i towarzyska gra w karty. Chętnie czyta, szczególnie literaturę katolicką i pisma o tematyce rolniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto