Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skępe. Szkoła Podstawowa w Skępem ma ponad sto lat! Poznaj jej historię

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Szkolnictwo w Skępem wiąże się głównie z nauczaniem zakonników i sięga już XVII wieku. Jednak w 1919 roku powołano szkołę podstawową.

Zobacz wideo: 500 Plus jednak bez waloryzacji? Takie są plany rządu.

Szkoła podstawowa w Skępem ma już sto lat. Nie mówimy tu o budynku, który powstał nie tak dawno, ale tradycji nauczania, która od początku borykała się z problemami. Tak jak teraz nie brakowało nauczycieli - społeczników i pełnych pasji.

Historia szkolnictwa podstawowego na terenie Skępego ma tradycję sięgającą XVII wieku. Wtedy to zakonnicy klasztorni zorganizowali szkołę.

- W latach 1793-1807 zakonnicy utrzymywali szkołę elementarną podniesioną następnie do stopnia szkoły podwydziałowej. W pierwszych latach nie była dużą jednostką organizacyjną. W 1870 roku w szkole elementarnej było 43 uczniów, w oddziale męskim uczył jeden nauczyciel oraz 18 uczennic w oddziale żeńskim i jeden nauczyciel. Z każdym rokiem liczba uczniów się powiększała. W 1905 roku liczba uczniów wzrosła do 120. Do szkoły uczęszczały dzieci ze Skępego i okolic, ponieważ była to jedyna szkoła w okolicy - opowiada Ewa Jastrzębska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Gustawa Zielińskiego w Skępem.

Szkoła w Skępem w czasie rozbiorów

Do nauki mieli jedną izbę, a naukę kontynuowali w czterech oddziałach. Dzieci oddziału wstępnego uczone były przez uczniów oddziału trzeciego w grupach kilku osobowych. Przedmioty, jakich uczono w owym czasie to przede wszystkim język rosyjski i historia Rosji, a także język polski, historia Polski, matematyka, geografia i religia.

- Po skończeniu nauki w trzecim oddziale każdy uczeń składał egzamin komisyjny w Lipnie i po zdaniu egzaminu otrzymywał świadectwo ukończenia szkoły. Większość absolwentów kończyła naukę na tym etapie, co w głównej mierze spowodowane było bardzo trudnymi warunkami materialnymi rodzin - dodaje dyrektor Jastrzębska.

Lata 1914 - 1919 w Skępem

Czterooddziałowy typ szkoły utrzymał się do wybuchu pierwszej wojny światowej. W 1914 roku Skępe znalazło się pod okupacją niemiecką i szkoła przestała działać. Jednak po odzyskaniu niepodległości wznowiono starania. Już w 1919 roku utworzono w Skępem szkołę powszechną o nazwie „Siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna”.

Kierownikiem szkoły, która znajdowała się w drewnianym budynku sądu przy ulicy Dobrzyńskiej, był wówczas Franciszek Kacprowicz. Placówka wynajmowała pomieszczenia do nauki, bo szkolnictwo stało się obowiązkowe. Część pomieszczeń wynajmowano od państwa Szulczewskich oraz państwa Motylińskich przy dawnym Placu Bieruta obecnie ulicy Rynek. Kolejne dwie izby lekcyjne mieściły się w budynku na Rynku, gdzie ówcześnie mieściło się Państwowe Przedszkole w Skępem.

Dzieci młodsze z okolic Wymyślina uczęszczały do szkoły przy ulicy Klasztornej, gdzie czteroizbowy budynek państwa Błaszczyków przystosowano do celów szkolnych. Następnie uczniowie po ukończeniu czwartej klasy kontynuowali naukę w Skępem.

- Nie wszystkie dzieci uczęszczały do szkoły. Niektórzy rodzice nie zwracali uwagi na przestrzeganie Dekretu o obowiązku nauki. Warunki lokalowe szkoły były bardzo trudne. Dlatego miejscowi radni podjęli uchwałę o budowie jednej dużej szkoły przy głównej ulicy na pograniczu Wymyślina i Skępego. Trud budowy szkoły, który realizowany był w głównej mierze ze składek społeczeństwa, spotykał się z licznymi trudnościami finansowymi. Krótko przed wybuchem II wojny światowej skończono budowę murów szkoły - opowiada Ewa Jastrzębska.

Skępe. Wojna zniweczyła plany

Wybuch wojny i okupacja zniweczył cele i wszystko, co udało się wypracować. Mury nowo budowanej szkoły zostały rozebrane przez Niemców. Naukę pobierały tylko dzieci Niemieckie. Mimo tajnego nauczania pań Józefy Paterowej i Zofii Szulczewskiej po wojnie wielu uczniów trafiło do najniższych klas. Szkołę zaczęto organizować zaraz po odzyskaniu wolności. Ponowie nauczano w kilku izbach rozmieszczonych w całym Skępem. Szkoła znajdowała się w budynku przy rynku, na ulicy Dobrzyńskiej, u pana Szymczaka na ulicy dawniej Piaski, a obecnie 1 Maja. W Wymyślinie szkoła mieściła się u państwa Błaszczyków - 4 izby lekcyjne oraz u pani Gryglewicz- 3 izby. Od początku starano się o budowę szkoły. 20 czerwca 1948 roku dokonano poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Publicznej Szkoły Podstawowej w Skępem. Po dwóch latach w nowej szkole naukę rozpoczęło 479 uczniów w 12 nowych izbach lekcyjnych. Koszt budowy wyniósł 6.119.381 zł. Przez lata w szkolnictwie wprowadzono wiele zmian. Zwiększała się liczba uczniów, a co za tym idzie, także nauczycieli. W 1966 roku wprowadzono ósmą klasę. -Po przeszło 20 latach działalności szkoła wymagała kapitalnego remontu. Najważniejszą sprawą było powiększenie szkoły o kolejne niezbędne izby lekcyjne i zmiana ogrzewania z piecowego na centralne oraz ulepszenie urządzeń sanitarnych- tłumaczy Ewa Jastrzębska.

Uczniowie przez rok uczyli się wówczas w dawnym budynku Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie. Po remoncie szkoła zyskała dodatkowe cztery sale. Dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Eugeniusza Lange oraz grona pedagogicznego i władz Skępego 7 czerwca 1986 roku Szkoła Podstawowa w Skępem otrzymała sztandar, oraz nadane zostało imię Gustawa Zielińskiego.

W latach 1997 - 2002 budowano halę sportową przy szkole. 14 października 2009 r. został utworzony przy szkole kompleks boisk Orlik. W 1999 roku, gdy powołano gimnazja, władze gminy rozbudowały budynek. - Obecna szkoła jest szkołą nowoczesną. W każdej sali lekcyjnej uczniowie korzystają z tablicy lub monitora interaktywnego. Posiadamy dwie pracownie językowe. Kompleksowo został wyremontowany gabinet profilaktyki zdrowotnej - tłumaczy dyrektor Jastrzębska. - Nauczyciele opracowują, a także wdrażają innowacje i programy autorskie. Uczniowie osiągają wysokie lokaty w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich oraz zawodach sportowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto