Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy, bez względu na dochody, dostaną po tysiąc złotych na pociechy

Justyna Juszczyńska
Wojciech Alabrudziński
Do tej pory z urlopów rodzicielskich mogli skorzystać tylko rodzice, którzy płacili składki ZUS. Od 2016 roku uległo to zmianie. To duża pomoc dla rolników. Od 1 stycznia świadczenie na dziecko mogą pobierać również rolnicy. Co ważne na świadczenie nie mają wpływu dochody.

Oznacza to, że każdy gospodarz od 2016 roku otrzyma roczną pomoc, w przypadku urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, natomiast do półtorarocznej w przypadku większej liczby dzieci. Wysokość świadczenia to 1000 złotych miesięcznie. Zasiłek macierzyński (od 1 stycznia) przysługuje przez: 52 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka; 65 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci; 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie trojga dzieci; 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub przyjęcia na wychowanie czworga dzieci; 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.

- Świadczenie to jest potrzebne, ale podchodzą do niego dwuznacznie - mówi Krzysztof Dąb-kowski, wójt gminy Tłuchowo. - Z jednej strony to dobre rozwiązanie, bo matka będzie mogła się spokojnie zająć swoim dzieckiem przez rok, nie martwiąc się o dochód swojej rodziny. A nikt nie zapewni dziecku lepszej opieki niż matka. Jak podkreśla wójt jest jeszcze druga strona medalu.

Świadczenie będzie przyznawane przez rok i w tym czasie z pewnością odciąży to rodziny rolników, ale co potem? - pyta wójt. - Po roku w budżecie rodziny zabraknie tego tysiąca złotych. I jak sobie wtedy będą radzić? Bez względu na wszystko uważam, że ta pomoc przyda się mieszkańcom nie tylko naszej gminy.

Wójt Tłuchowa zwrócił uwagę na sytuacje, kiedy taka pomoc może być nadużywana. Choć podkreślił, że w jego gminie takie przypadki nie wystąpią, to z pewnością w wielu miejscowościach w kraju dojdzie do sytuacji, gdzie rodziny będą się decydowały na dziecko tylko po to, aby otrzymać świadczenie, a po roku, kiedy pomoc się skończy, maluszek trafi do domu dziecka. A to nie będzie dobre ani dla dziecka, ani dla rodziny.

Dotychczas KRUS przyznawał jednorazowe zasiłki macierzyńskie wynoszące około 3,5 tys. zł. Od 2016 roku w sumie otrzymają w pierwszym roku życia dziecka 12 tys. zł na rękę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto