Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi 2014/2015 [wnioski, terminy, wymagania]

Redakcja
Przemek Dana/arch. MM
Sprawdź, jak wygląda harmonogram rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w podstawówkach w Łodzi 2014/2015.

Wolne miejsca w przedszkolach i odziałach przedszkolnych w Łodzi

    Podobnie, jak w poprzednich latach, nabór do miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Łodzi zostanie przeprowadzony w formie elektronicznej. Wszystkie poniższe informacje dotyczące rodziców mają zastosowanie również w przypadku prawnych opiekunów dziecka.

    W roku szkolnym 2014/2015 wychowaniem przedszkolnym objęte będą dzieci urodzone w latach: 2011, 2010, 2009 oraz od 1 lipca do 31 grudnia 2008 roku, a także dzieci z rocznika 2007 i 2008 (1 stycznia - 30 czerwca), którym odroczono spełnianie obowiązku szkolnego na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

    W rekrutacji nie biorą udziału dzieci, które w roku 2014/15 będą kontynuować edukację w dotychczasowym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Rodzice tych dzieci muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu nauki przez dziecko do dyrektora danego przedszkola/oddziału przedszkolnego. Druki można pobrać w każdym przedszkolu i ze strony UMŁ. Deklaracje należy złożyć w terminie od 17 do 24 marca.

    Rekrutacja 2014/2015**W rekrutacji na rok szkolny 2014/15 dzieci będą przyjmowane w oparciu o liczbę punktów zdobytych w zależności od spełnianych kryteriów. Na przyjęcie dziecka nie ma wpływu kolejność zgłoszeń.

    W rekrutacji nie uczestniczą dzieci urodzone w 2012 roku. Rodzice tych dzieci, po ukończeniu przez nie 2,5 r.ż. mogą wziąć udział jedynie w rekrutacji uzupełniającej, w miarę wolnych miejsc.,br>Dzieci zamieszkujące poza Łodzią mogą ubiegać się o zapisanie do przedszkoli miejskich po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej (po 31 sierpnia). Warunkiem jest wolne miejsce w danym przedszkolu oraz uzyskanie zgody Wydziału Edukacji UMŁ.

    Rodziców dzieci, które chcą zapisać dziecko do innego przedszkola niż to, do którego ono obecnie uczęszcza, obowiązuje procedura rekrutacji jak przy zapisywaniu dziecka do przedszkola po raz pierwszy.
    Rodzice dzieci kontynuujących nauczanie przedszkolne w danej placówce muszą podpisać umowę na rok szkolny 2014/15 w terminie wyznaczonym przez dyrektora placówki.

    Kryteria rekrutacyjne:

    **W pierwszym etapie rekrutacji są to:

    • wielodzietność rodziny kandydata;

    • niepełnosprawność kandydata;

    • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

    • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

    • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

    • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

    • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

    Każde z wymienionych kryteriów ma wartość 100 punktów.
    W przypadku równorzędnych wyników I etapu rekrutacji lub w sytuacji, gdy po jego zakończeniu placówka wciąż dysponuje wolnymi miejscami, brane są pod uwagę kryteria określone przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z Prezydentem Miasta Łodzi. Są to:

     

    • Rodzeństwo dziecka kontynuującego edukację w placówce pierwszego wyboru (32 pkt.),

    • Dziecko obojga rodziców pracujących lub studiujących w formie dziennych studiów stacjonarnych (16 pkt.),

    • Dziecko zgłoszone na pobyt dłuższy niż godziny realizacji podstawy programowej (8 pkt.),

    • Dziecko uczęszczające do żłobka w roku rekrutacji (4 pkt.),

    • Dziecko wskazane przez rejonowego pracownika socjalnego zagrożone umieszczeniem w zastępczych formach opieki (2 pkt.),

    • Dziecko zamieszkujące w odległości do 3 km od placówki (1 pkt.).

    Łącznie 63 punkty.
    Kryteria brane pod uwagę przy rekrutacji do oddziałów przedszkolnego w szkole podstawowej:

     

    • Dziecko objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego (32 pkt.),

    • Dziecko, którego rodzeństwo kształci się w szkole podstawowej (16 pkt.),

    • Dziecko obojga rodziców pracujących lub studiujących w formie dziennych studiów stacjonarnych (8 pkt.),

    • Dziecko zmieniające przedszkole, z powodu miejsca zamieszkania (4 pkt.),

    • Dziecko wskazane przez rejonowego pracownika socjalnego zagrożone umieszczeniem w zastępczych formach opieki (2 pkt.),

    • Dziecko zamieszkujące w odległości do 3 km od placówki (1 pkt.),

    Maksymalna liczba punktów to 63.

     

    Rekrutacja internetowa:
    1 kwietnia o godz. 8 ruszy strona internetowa, na której zamieszczony będzie informator zawierający oferty przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, wniosek o przyjęcie kandydata do publicznego przedszkola prowadzonego przez Miasto Łódź, wniosek o przyjęcie kandydata do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej prowadzonej przez Miasto Łódź, a także instrukcja wypełnienia wniosku w formie elektronicznej. Strona będzie aktywna do 25 kwietnia do godz. 14.

    Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do trzech przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Rodzice układają listę wybranych przedszkoli i szkół według swoich preferencji w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej.

    Procedura internetowa:

    **Rodzice wypełniają w systemie informatycznym wniosek o przyjęcie dziecka, a następnie drukują wypełniony wniosek i po podpisaniu, składają go we wszystkich placówkach wskazanych we wniosku.

    Procedura pozainternetowa:

    **Dotyczy rodziców, którzy nie korzystają z komputera i internetu oraz rodziców, których dzieci objęte obowiązkiem szkolnym posiadają decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, chcący zapisać dziecko do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

    Rodzice pobierają wniosek w dowolnym przedszkolu/szkole podstawowej prowadzącej rekrutację do oddziału przedszkolnego, wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają we wszystkich placówkach wskazanych we wniosku. Następnie informacje zawarte we wniosku wprowadza do systemu informatycznego dyrektor przedszkola/szkoły.

    Co dołączyć do wniosku?

    **Do wniosku rodzice dołączają określone w ustawie kopie lub oryginały dokumentów potwierdzających spełnienie danych kryteriów. Są to:

    • oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,

    • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

    • prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,

    • dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą,

    • oświadczenia potwierdzające spełnienie przez kandydata kryteriów określonych przez dyrektora przedszkola/szkoły w porozumieniu z organem prowadzący.

    Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W oświadczeniu nalezy zawrzeć klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 20t ust. 6 ustawy o systemie oświaty).

    Rodzice dzieci objętych obowiązkiem szkolnym (tj. urodzonych przed 1 lipca 2008 r.) chcący zapisać dziecko do przedszkola/oddziału przedszkolnego, powinni dołączyć do wniosku o przyjęcie decyzję dyrektora obwodowej szkoły podstawowej o odroczeniu obowiązku szkolnego.

    Wypełniony wniosek podpisują oboje rodzice/prawni opiekunowie dziecka. Podpisy złożone we wniosku są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.

    Składanie i weryfikacja wniosków - terminy

    **Placówki będą przyjmować wnioski od 2 kwietnia od godz. 8 **do 25 kwietnia do godz. 15.Wnioski weryfikuje komisja rekrutacyjna. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać od rodziców przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach (przewodniczący wyznacza termin przedstawienia dokumentów) oraz zwrócić się do Prezydenta Miasta Łodzi o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach.

    Prezydent w celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach korzysta z informacji, do których ma dostęp z urzędu. Może też wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji oraz zlecić przeprowadzenie wywiadu, aby zweryfikować oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

    Wyniki rekrutacji

    **Komisja rekrutacyjna poda wyniki postępowania rekrutacyjnego 9 maja o godz. 15. **Będzie to uszeregowana alfabetycznie lista kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. Komisja przyjmie kandydatów zakwalifikowanych jeżeli w określonym terminie złożą wymagane dokumenty.

    Rodzice kandydatów zakwalifikowanych w terminie od 12 maja, od godz. 8 do 20 maja, do godz. 15 mają obowiązek złożenia potwierdzenia woli przyjęcia do przedszkola, do którego kandydat został zakwalifikowany.

    Potwierdzenie woli przyjęcia można składać osobiście lub drogą elektroniczną
    na adres danej placówki (adres e-mail rodziców/ prawnych opiekunów musi być taki jak we wniosku).

    Niepotwierdzenie w terminie woli przyjęcia będzie traktowane jako rezygnacja
    z przyjęcia kandydata do danej placówki. Po terminie złożenia wymaganych dokumentów przez kandydatów zakwalifikowanych, komisja rekrutacyjna 23 maja o godz. 15 poda do publicznej wiadomości uszeregowane alfabetycznie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych oraz informację o liczbie wolnych miejsc lub ich braku.

    Listy te zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz informację o najniższej liczbie punktów, która uprawniała
    do przyjęcia kandydata. Ponadto na listach umieszcza się datę podania do publicznej wiadomości opatrzoną podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
    Listy umieszczone  zostaną w siedzibie danego przedszkola, szkoły.

    Podpisanie umowy

    **Rodzice dzieci, które zostaną przyjęte do przedszkoli na rok szkolny 2014/2015 mają obowiązek zgłoszenia się (nie dotyczy dzieci zakwalifikowanych
    do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych) do nich celem podpisania umowy.

    Umowy będą podpisywane w terminie od 2 do 27 czerwca. W przypadku gdy umowa nie zostanie podpisana w wyznaczonym terminie będzie to potraktowane jako rezygnacja z miejsca i spowoduje automatyczne skreślenie dziecka z listy przyjętych.

    Procedury odwoławcze:

    **Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:

    • wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola  w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
    • wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
    • na rozstrzygnięcie dyrektora danego przedszkola/szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

    Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego w danym przedszkolu.

    Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w przedszkolu, które przeprowadzało postępowanie rekrutacyjne, przez okres roku, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

    Od 4 lipca rozpoczyna się postępowanie uzupełniające. Jego przebieg i zasady są takie same jak w przypadku postępowania rekrutacyjnego.

    Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych

    **Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ubiegające się
    o przyjęcie do oddziałów ogólnodostępnych biorą udział w rekrutacji elektronicznej – na zasadach ogólnych.

    Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ubiegające się
    o przyjęcie do oddziału integracyjnego lub oddziału specjalnego nie biorą udziału w rekrutacji elektronicznej.

    Wniosek o przyjęcie kandydata wypełniany jest  przez rodziców w wybranym przedszkolu prowadzącym oddziały integracyjne lub specjalne.

     

     

    od 7 lat
    Wideo

    Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto