Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba nowych mieszkań w budowie. A i tak budowlanka od pół roku ma kłopoty

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Koronawirus nie wstrzymał pracy na budowach, ale liczba wydawanych pozwoleń na budowę spadła.
Koronawirus nie wstrzymał pracy na budowach, ale liczba wydawanych pozwoleń na budowę spadła. Krzysztof Kapica / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Według danych GUS we wrześniu w budownictwie mieszkaniowym mimo pandemii padł rekord. Rząd spodziewa się, że kolejny odnotujemy na koniec roku.

Tak wielu nowych mieszkań w budowie nie było jeszcze nigdy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu 2020 r. rozpoczęto budowę 26 232 mieszkań, co stanowi absolutny rekord. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uważa że 2020 okaże się też rekordowy pod względem liczby lokali oddanych do użytkowania. Jednak mimo tych znakomitych wyników produkcja budowlano-montażowa w Polsce od pół roku jest na minusie.

Nowe mieszkania rosną mimo pandemii. Historyczny rekord we wrześniu

Od 2005 roku, gdy GUS zaczął gromadzić dane na temat budownictwa mieszkaniowego, nie było miesiąca tak dobrego jak wrzesień 2020 r., jeśli chodzi o rozpoczęte budynki mieszkalne. Mimo szalejącego koronawirusa ruszyła w naszym kraju budowa 26 232 mieszkań (GUS rozumie pod tym pojęciem i mieszkania, i domy). Dla porównania, jest to wynik:

  • o 21,6 proc. lepszy niż przed rokiem,
  • o 34,8 proc. lepszy niż dwa lata temu,
  • o 54,4 proc. lepszy niż trzy lata temu,
  • o 68,5 proc. lepszy niż cztery lata temu.

Tak duża liczba mieszkań w budowie zaskakuje w obliczu pandemii. Być może po względnie spokojnym lecie deweloperzy uwierzyli, że sytuacja wraca do normy, co nałożyło się na typowe jesienne wzmożenie w budowlance. Jest też prawdopodobne, że inwestorzy chętnie ruszali z nowymi projektami, by nadrobić straty wywołane lockdownem.

Nowe inwestycje rozpoczynali we wrześniu przede wszystkim deweloperzy, którzy ruszyli z budową 17 007 mieszkań (o 35,5 proc. więcej niż przed rokiem). Na drugim miejscu znaleźli się inwestorzy indywidualni, którzy rozpoczęli prace przy budowie 8902 mieszkań (o 4,1 proc. więcej niż przed rokiem). Za resztę lokali odpowiadało m.in. budownictwo spółdzielcze, komunalne i zakładowe.

Dużo lokali oddanych do użytkowania. MRPiT: będzie rekord na koniec roku

Wrzesień 2020 r. okazał się też dobry, jeśli chodzi o mieszkania oddane do użytkowania. GUS odnotował ich 20 719, co było dużym skokiem w górę po słabym sierpniu i zarazem wynikiem o 16,9 proc. lepszym niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali klientom 13 637 mieszkania, zaś inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 6624 domy jednorodzinne.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w całym 2020 r. zostanie oddanych do użytkowania ok. 220 tys. mieszkań. Jeśli te przypuszczenia się potwierdzą, byłby to wynik o ok. 13 tys. lokali lepszy od zeszłorocznego i zarazem kolejny rekord. Tak dużo nie budowano w Polsce od lat 80. XX w. Zdaniem resortu jest to częściowo zasługa rządu, który wprowadził korzystne rozwiązania prawne.

– To m.in. uproszczenie procesu budowlano-inwestycyjnego oraz pakiet rozwiązań finansowych i regulacyjnych stymulujących rozwój budownictwa dostępnego dla osób o niskich i przeciętnych dochodach (tzw. pakiet mieszkaniowy) – wylicza ministerstwo w komentarzu do danych GUS.

Mieszkań mnóstwo, ale budowlanka ciągle w dołku

W kontraście do tych pozytywnych wieści stoją dane GUS dotyczące produkcji budowlano-montażowej, która we wrześniu 2020 r. była o 9,8 proc. niższa niż rok temu. Dla budowlanki to już szósty miesiąc na minusie w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. Wyniki te nie są zaskakujące, jednak warto pamiętać, że np. produkcja przemysłowa mimo koronawirusa miała we wrześniu wynik o 6 proc. lepszy niż rok wcześniej.

Spadek produkcji budowlano-montażowej odnotowano przede wszystkim, jeśli chodzi o:

  • jednostki wykonujące specjalistyczne roboty budowlane (o, 4,4 proc.),
  • zajmujące się budową budynków (o 6,3 proc.),
  • zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 14,5 proc.).

Ten ostatni spadek wiąże się oczywiście ze spowodowanym pandemią i osłabieniem gospodarki opóźnieniem wielu dużych inwestycji w Polsce.

Jeśli chodzi o budowę mieszkań, zwraca uwagę fakt, że mimo dużej liczby lokali w budowie w 2020 r. wydaje się mniej pozwoleń na budowę niż przed rokiem. We wrześniu urzędy wydały ich ich o 5,6 proc. mniej, zaś w całym III kwartale o 3,2 proc. mniej.
Na plus należy z kolei zaliczyć fakt, że borykająca się z kłopotami produkcja budowlano-montażowa we wrześniu zaczęła wreszcie wychodzić z dołka. Wynik wrześniowy był o 15,5 proc. lepszy niż sierpniowy. Dopiero za jakiś czas zobaczymy jednak, jak na sytuację wpłynęła druga fala pandemii.

[QUIZ] Te przysłowia o domu powinien znać każdy. Dasz radę zdobyć komplet punktów?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowa liczba nowych mieszkań w budowie. A i tak budowlanka od pół roku ma kłopoty - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto