Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program edukacyjno-profilaktyczny Chroń Dziecięce Uśmiechy. Bezpłatne przeglądy stomatologiczne

red/nad
nad
8 dni, 2 718 przebadanych dzieci – walka z próchnicą u dzieci w województwie kujawsko-pomorskim trwa

W ramach trzeciej edycji programu edukacyjno-profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, bezpłatnymi przeglądami stomatologicznymi objętych zostało 10 500 dzieci w szkołach podstawowych sześciu województw. W regionie kujawsko-pomorskim przebadano 2 718 dzieci, a poziom próchnicy oszacowano na 81%, co jest jednym z najwyższych wskaźników w kraju. Organizatorami akcji są Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland wraz z partnerami merytorycznymi Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej oraz Grupą LUX MED.

W okresie od września do połowy listopada, w ramach kolejnej, trzeciej już edycji programu edukacyjno-profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, mobilne gabinety stomatologiczne odwiedziły 25 szkół w ostatnich sześciu województwach: wielkopolskim, lubuskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim oraz śląskim. Dzięki przeglądom udało się przebadać 10 500 dzieci, prawie o dwa tysiące więcej niż rok wcześniej. Natomiast w zajęciach edukacyjnych udział wzięło około 100 000 dzieci z całej Polski.

W województwie kujawsko-pomorskim gabinety były rozstawione w szkołach:

o Szkoła Podstawowa nr 15 w Grudziądzu (ul. Bydgoska 24),
o Szkoła Podstawowa Nr 10 we Włocławku (ul. Starodębska 21),
o Szkoła Podstawowa Nr 37 w Bydgoszczy (ul. Gdańska 122),
o Szkoła Podstawowa Nr 11 w Toruniu (ul. Gagarina 36).

Podczas 8 dni akcji, przeprowadzono przeglądy u 2 718 dzieci z województwa.

„Próchnica zębów w Polsce stanowi nadal bardzo poważny problem społeczny, dlatego tak ważna jest edukacja najmłodszych dzieci w kierunku prawidłowej higieny jamy ustnej. Specjalnie na potrzeby programu stworzyliśmy specjalne zeszyty „Ja i moje zęby” dla młodszych oraz książeczki „Ja i mój uśmiech” dla starszych dzieci. Takie podejście z naszej strony spotyka się z dużym entuzjazmem u uczniów, do których przemawia kolorowa i zabawna forma broszur. Co nas oczywiście bardzo cieszy” – podkreśla Leszek Mizieliński, Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

„W województwie kujawsko-pomorskim odnotowaliśmy jedną z najniższych częstotliwości mycia zębów wśród dzieci. Aż 67% dzieci ma wymienianą szczoteczkę rzadziej niż dwa razy do roku, podczas gdy przyjętym standardem jest wymiana co dwa do trzech miesięcy oraz po każdej infekcji. Chcemy obniżać te niepokojące dane przez edukację i kładzenie nacisku na odpowiednią profilaktykę” – zaznacza dr n. med. Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Profilaktyka i higiena jamy ustnej to nie tylko odpowiednie mycie zębów czy regularne wizyty u stomatologa, ale również korzystanie z dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej.

Wie o tym część dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego, które sięgają po takie akcesoria i korzystają z płynów do płukania jamy ustnej oraz żują bezcukrowe gumy po posiłkach.

„Wyniki przeprowadzonych przeglądów potwierdzają potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych wśród dzieci. Zastanawiające jest, że aż 48% przebadanych dzieci uważa, że stan ich uzębienia i poziom higieny jamy ustnej jest dobry lub lepszy, podczas, gdy wyniki przeglądów mówią co innego. Poziom próchnicy w województwie wyniósł 81%, a 39% dzieci ma wypełnienia w zębach. Wysoki jest również odsetek dzieci z brakami w uzębieniu i wynosi aż 58%. To wyniki niewskazujące na dobry, ani nawet na średni stan uzębienia dzieci” – kwituje prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

„Wśród zaleceń stomatologów po przeglądach w województwie kujawsko-pomorskim aż w 51% przypadkach było wymieniane skierowanie na kompleksowe leczenie oraz leczenie zapobiegawcze – w 23% przypadków. Tylko 17% dzieci z regionu nie wymagało podjęcia żadnego leczenia” – podkreśla lek. stom. Anna Klukowska, Dyrektor Stomatologii z Grupy LUX MED.

„Program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” powstał jako odpowiedź na realną potrzebę edukacji w dziedzinie higieny jamy ustnej wśród dzieci. Wspólnie z PCK, PTS, PTSD oraz Grupą LUX MED jesteśmy zadowoleni z tego, że z roku na rok udaje nam się dotrzeć do coraz większej ilości dzieci – zarówno z przeglądami w mobilnych gabinetach, jak i z zajęciami edukacyjnymi. W następnym roku mamy nadzieję rozpocząć kolejny cykl programu i odwiedzić kolejne szkoły z naszą misją” – podsumowuje Olga Gawrońska, Kierownik Działu ds. Korporacyjnych w firmie Wrigley Poland.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.pck.pl/chrondziecieceusmiechy oraz na www.mojorbit.pl.

Dodatkowych informacji udzielają: Anna Zakrzewska, [email protected], 601 444 518; Magdalena Kabata, [email protected], 22 576 35 55

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto