Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planują badania archeologiczne na Górze Zamkowej w Dobrzyniu nad Wisłą

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W średniowieczu na wzgórzu w Dobrzyniu nad Wisłą znajdował się obiekt obronny. Dziś miejsce to nosi nazwę Góry Zamkowej
W średniowieczu na wzgórzu w Dobrzyniu nad Wisłą znajdował się obiekt obronny. Dziś miejsce to nosi nazwę Góry Zamkowej M. Bogacki
W październiku 2022 na Górze Zamkowej w Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski) rozpoczną się prace archeologiczne. W czasach średniowiecza na wzgórzu znajdował się obiekt obronny.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 32:

od 16 lat

W średniowieczu na Górze Zamkowej w Dobrzyniu nad Wisłą był obiekt ochronny

Interdyscyplinarne, nieinwazyjne badania archeologiczne, z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod stosowanych w archeologii XXI wieku, rozpoczną się w niedzielę 2 października 2022 roku.

Wzgórze, zwane współcześnie Górą Zamkową interesuje archeologów, ponieważ w średniowieczu znajdował się tam jeden z najciekawszych na ziemi dobrzyńskiej obiektów obronnych. Dziś - niszczony przez czas i przyrodę - czeka na ochronę i odsłonięcie tajemnic ukrytych od wieków w ziemi.

„Forma grodziska jest spektakularna, szczęśliwie objęta ochroną prawną. Obiekt jest bowiem wpisany do rejestru zabytków. Był badany przez Jana Grześkowiaka w latach 1969-1976. Materiał z tych prac nie został opracowany, a dokumentacja zaginęła! Gród ten wymieniony został już w tzw. falsyfikacie mogileńskim, z 1065 roku jako Dobrin, a współcześnie miejsce to zwane jest „Górą Zamkową” - czytamy w informacji nadesłanej przez Urząd Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą.

Odpowiedzi na te pytania chcą znaleźć archeolodzy

W 1228 roku Konrad Mazowiecki osadził na wzgórzu zakon rycerski, zwany Braćmi Dobrzyńskimi. To tam biło serce ziemi dobrzyńskiej. Gród ten ze względu na swoją rangę i położenie był wielokrotnie niszczony. Po spaleniu grodu przez Krzyżaków w 1409 roku, obronna budowla na wzgórzu została chyba ostatecznie opuszczona.

„Chyba?... Wciąż wiele pytań o przeszłość tego miejsca pozostaje bez odpowiedzi. Jak widzimy potencjał badawczy i poznawczy, tak dla archeologów, historyków, mieszkańców miasta oraz całego mikroregionu jest imponujący i wciąż mało zbadany” - czytamy w dalszej części informacji.

Z tego względu zdecydowano się wrócić do badań i inwentaryzacji zamku/grodziska w Dobrzyniu nad Wisłą.

„Zaplanowane badania służyć będą rozpoznaniu i dokumentacji tego ważnego stanowiska archeologicznego, a w dalszej perspektywie w celu poprawy i racjonalizacji stanu jego ochrony. Wyniki tych prac służyć będą dodatkowo w tworzeniu programów opieki nad zabytkami, a przede wszystkim staną się materiałem ilustracyjnym do promocji tego pomnika przeszłości, ważnego nie tylko dla miasta, ale i całej ziemi dobrzyńskie” - informuje ratusz w Dobrzyniu nad Wisłą.

Warto dodać, że na badania uzyskano dofinansowanie ze środków Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Prace realizowane będą przez Fundację Vetustas. Przestrzeń Pogranicza z Brodnicy, pod kierunkiem dr Jadwigi Lewandowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto