Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP w Krzyżówkach świętowała 55-lecie. Był sztandar i odznaczenia. Zobaczcie zdjęcia

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Uroczystości z okazji 55-lecia OSP w Krzyżówkach i festyn strażacki.
Uroczystości z okazji 55-lecia OSP w Krzyżówkach i festyn strażacki. Ewelina Fuminkowska
Swoje 55-lecie świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Krzyżówkach. Druhowie, jako wyraz uznania, otrzymali od społeczeństwa nowy sztandar. Były także odznaczenie i wyróżnienia dla druhów, a także odsłonięcie tablicy, która upamiętniała wizytę Jana Pawła II w regionie.

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

12 lutego 1966 roku podczas zebrania wiejskiego zapadła decyzja o powołaniu do życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżówkach. W szeregi OSP przyjęto 17 osób. Spośród nich wybrano pierwszy pięcioosobowy zarząd, którego na czele stanął prezes Franciszek Greszkiewicz.

W pierwszych latach działalności priorytetowym zadaniem jednostki była budowa remizy.

- Dzięki społecznemu zaangażowaniu mieszkańców wsi, wspartemu pomocą finansową i fizyczną, wzniesiono obiekt. Uroczystość otwarcia obiektu remizy odbyła się dnia 30 października 1977 r. Z dniem oddania do użytku remiza strażacka zaczęła służyć społeczeństwu do działalności kulturalno – społecznej – tłumaczy obecny prezes OSP w Krzyżówkach, druh Andrzej Wiśniewski.

Ważnym wydarzeniem dla druhów i jednostki był jubileusz 20-lecia działalności połączony z uroczystym nadaniem sztandaru, który został ufundowany przez Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Włocławku.

- Na początku działalności do pożarów wyjeżdżano zaprzęgiem konnym, którego użyczali mieszkańcy wsi. Sprzęt pożarniczy, jakim straż z Krzyżówek dysponowała, w pierwszych latach działalności, był ubogi: drabiny, topory, bosaki, widły, łopaty oraz wiadra z wodą czerpaną ze studni lub stawu. W roku 1970 jednostka została wyposażona w motopompę o wydajności 400 litrów na minutę – dodaje Andrzej Wiśniewski.

Na początku lat 80. zaprzęgi konne zostały zastąpione ciągnikiem z przyczepą, na której znajdował się sprzęt gaśniczy z motopompą.

Natomiast w 1992 r. jednostka pozyskała średni samochód gaśniczy GBM – 2/8, typ star 25. W 1999 r. strażacy z Krzyżówek wzbogacili się o nowsze auto GBA – 2,5/16, marki star.
W roku 2006 Ochotnicza Straż Pożarna w Krzyżówkach otrzymała samochód ciężki gaśniczy GCBA 6/32, typ jelcz, który został poświęcony i przekazany 15 października 2006 roku.
W 2020 do Krzyżówek trafił upragniony wóz. Renault Midliner zastąpił wysłużonego 36-letniego Jelcza.

To jednak nie wszystko OSP Krzyżówki zaangażowała się w budowę nowej świetlicy w 2015 roku. Druhowie pobudowali boisko wielofunkcyjne, parking i ścieżkę edukacyjną. Wszystko na działce, która z własnych składek odkupili od gospodarzy. W pracach pomagali mieszkańcy i lokalne firmy. Nad Krzyżówkami unosi się wielki, podświetlany krzyż.

Od 2008 roku Zarząd OSP organizuje w grudniu Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Co roku przeprowadzona zostaje akcja „Czysta Wieś – Wspólna Sprawa", jej celem jest dbałość o czystość na obszarze sołectwa Krzyżówki. Są także pikniki, festyny, Zlot Pojazdów Zabytkowych i oczywiście zabawa karnawałowa dla dzieci.

W szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżówkach przez 50 lat działało 134 strażaków. Obecnie jednostka skupia 64 druhów i druhenek.

Spośród siedemnastu założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżówkach do dziś działa w jej szeregach jedyny druh Antoni Wiśniewski. 5 lutego 2016 r.

Obecnie prezesem jest jego syn Andrzej Wiśniewski.

Druhowie z Krzyżówek mają jednak kolejne marzenie. Chcą pobudować garaż z zapleczem sanitarnym.

Podczas uroczystości 55-lecia jednostki odbyło się poświęcenie nowego sztandaru, a także tablicy, która ma przypominać o pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1991 roku. Papież Polak odwiedził wówczas diecezję włocławską, a podczas mszy we Włocławku teren zabezpieczali także druhowie z Krzyżówek.

Tablicę zamontowano na głazie przy krzyżu jubileuszowym. W czasie mszy świętej, a także na festynie strażackim zaśpiewał zespół Tłuchowanie.

Wyróżniający się druhowie oraz sponsorzy jednostki otrzymali odznaczenia i wyróżnienia.

Na zakończenie zorganizowano festyn strażacki. Zobaczcie zdjęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto