Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obraz Matki Bożej Solidarności Robotników podczas swojej peregrynacji zawitał do Lipna [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Obraz Matki Bożej Solidarności Robotników przyjechał do Lipna w sobotnie południe (15 stycznia) i już wtedy przyszła spora grupa osób, by przed nim przyklęknąć i się pomodlić.
Obraz Matki Bożej Solidarności Robotników przyjechał do Lipna w sobotnie południe (15 stycznia) i już wtedy przyszła spora grupa osób, by przed nim przyklęknąć i się pomodlić. Małgorzata Chojnicka
Przez tydzień obraz Matki Bożej Solidarności Robotników gościł w kościele Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Został uroczyście powitany podczas niedzielnej mszy świętej z udziałem członków lipnowskiej „Solidarności”.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online [video]19353[/video]

Od soboty 15 stycznia w kościele Wniebowzięcia NMP w Lipnie przebywał obraz Matki Bożej Solidarności Robotników oraz miniatura Krzyża Nowohuckiego. Znaki te przemierzają różne parafie w całej Polsce, by zgromadzić na wspólnej modlitwie ludzi pracy. Zostały uroczyście powitane podczas niedzielnej mszy świętej z udziałem pocztu sztandarowego NSZZ „Solidarność” Konwektor w Lipnie oraz licznie przybyłych członków lipnowskiej „Solidarności”.

Obraz przyjechał do Lipna w sobotnie południe i już wtedy przyszła spora grupa osób, by przed nim przyklęknąć i się pomodlić.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności jest tradycją NSZZ „Solidarność”. Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1983 roku przez księdza Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. W następnym roku przybyli już pielgrzymi z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą pracę i godne traktowanie pracowników. Co roku przyjmuje obraz inny region. Teraz przyszedł czas na toruńsko – włocławski.

Został wykonany przez malarza Artura Chacieja z Podlasia w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał ksiądz Jerzy Popiełuszko, drugi - proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku, a największy związkowcy podlaskiej „Solidarności” przekazali na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. Tam był przechowywany przez kilka lat.

Od 2014 r. pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju. Z kolei Nowohucki Krzyż jest repliką drewnianego krzyża, który postawili mieszkańcy Nowej Huty w 1957 r. Władze komunistyczne chciały go usunąć, ale im się to nie udało. Stąd stał się symbolem walki komunistów z krzyżami w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto