Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewybuch na polu w Chrostkowo. Saperzy w akcji

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Gospodarz z Chrostkowa podczas prac na swoim polu zobaczył na poboczu drogi gruntowej minę. Od razu zawiadomił odpowiednie służby. I słusznie, znalezisko było bardzo niebezpieczne.

Cały czas można natknąć się na pozostałości II wojny światowej. Chodzi oczywiście o niewypały i niewybuchy. Jeden z gospodarzy na polu kukurydzy znalazł przedmiot przypominający minę. Na szczęcie mężczyzna nie dotykał znaleziska i nie próbował przenosić. Zawiadomił policję i czekał na miejscu na przyjazd służb.

Na miejsce pierwszy udał się patrol z posterunku w Kikole. Policjanci zabezpieczyli teren przed dostępem osób postronnych i potwierdzili dyżurnemu lipnowskiej jednostki, że przedmiot może być miną przeciwpiechotną.

Trwa głosowanie...

Czy wiesz jak zachować się w przypadku znalezienia niewybuchu?

- Wysłany na miejsce funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego potwierdził, że znaleziony na poboczu drogi gruntowej przedmiot to prawdopodobnie mina przeciwpiechotna z czasów II Wojny Światowej. Policjanci pozostali na miejscu do przybycia patrolu saperskiego z 14. Jednostki Wojskowej w Inowrocławiu, który zabezpieczył minę - powiedziała kom. Małgorzata Małkińska, oficer prasowa KPP w Lipnie.

Saperzy z Inowrocławia zabrali minę, która została zniszczona w odpowiednim miejscu.

Co robić, gdy znajdziemy niewypał lub niewybuch?

  • Nie wolno samodzielnie wykopywać czy przenosić niewybuchów.
  • Miejsce ich odnalezienia powinno się wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a następnie wezwać odpowiednie służby.
  • Informując o znalezieniu niewybuchu należy podać dokładne miejsce jego odnalezienia, określić wygląd i podać przybliżone gabaryty oraz ilość odnalezionych niewybuchów.
  • Najlepiej pozostawić służbom adres i telefon kontaktowy do siebie, bo czasem dokładne miejsce położenia znaleziska jest trudne do zlokalizowania na rozległym terenie.

Niewybuch,

to pocisk, granat, bomba lub ładunek kruszący, w którym nie nastąpiła przemiana energii potencjalnej materiału kruszącego w energię mechaniczną.

Niewypał, to

nabój, który nie został odpalony na skutek zacięcia się broni lub usterek amunicji. Ze względu na trudność natychmiastowego określenia przyczyn niewypału wymagane jest zachowanie jak największej ostrożności.

Przedmioty wybuchowe pochodzenia wojskowego to:

zapalniki, pociski artyleryjskie i rakietowe, bomby lotnicze, granaty: moździerzowe, ręczne, nasadkowe, miny, ładunki materiałów wybuchowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto