Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Zyta Wegner ze Skępego. Autorka wielu publikacji o swojej gminie, lokalna patriotka i miłośniczka historii

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
We wtorek wieczorem, w wieku 77 lat zmarła Zyta Wegner. Autorka kilku książek i wielu publikacji o Skępem. Szczególnie pokochała swoją małą ojczyznę. W 2010 roku otrzymała tytuł "Zasłużona dla miasta i gminy Skępe". Wyróżnienie to otrzymała za wybitne zasługi w dziedzinie kultury, oświaty i nauki.

Zyta Wegner zmarła we wtorek wieczorem. W 2017 roku ukazała się jej ostatnia książka "Moje Skępe", w której zamieściła 568 zdjęć i dokumentów, w tym 28 unikatowych.

- Mam materiały i zdjęcia na kolejną publikację. Wszystko zbieram do jednego kartonika - pokazywała nam w 2017 roku pani Zyta. - Może ktoś się tym później zajmie.

Pani Zyta kochała swoje miasto, poświęciła wiele czasu, by znaleźć i spisać ciekawego historie ludzi, którzy dawniej tu mieszkali. To nie jedyne jej zasługi, które zauważył także minister kultury. W 2015 roku ówczesny minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński na wniosek skępskiego samorządu, uhonorował Zytę Wegner odznaką „Zasłużona dla Kultury Polskiej”.

Pani Zyta z domu Nadrowska urodziła się 12 kwietnia 1943 roku w Skępem, w którym mieszkała do śmierci. W 1965 roku poślubiła Bernarda Wegner. Wychowali dwoje dzieci: córkę Annę i syna Piotra. Z zawodu była nauczycielką.

Szczególne osiągnięcia Zyty Wegner

Pani Zyta zawsze opowiadała o dawnym stroju mieszkanki Skepego. To jej udało się odtworzyć tradycyjnie ubranie z końca XIX wieku. Obecnie strój znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Na potrzeby Zespołu Szkół Rolniczych w Wymyślinie napisała scenariusz wesela skępskiego, które zostało przedstawione podczas Święta Młodości w Kruszwicy w 1973 roku.

Pani Zyta własnoręcznie odnowiła zniszczony sztandar miejscowej ochotniczej straży pożarnej, który pochodził z 1913 roku. Dzięki jej pracy w 1983 roku udało się ocalić od zapomnienia cenną pamiątkę.

W sali konferencyjnej miejskiego urzędu do dziś wisi unikalny spis przedwojennych rzemieślników pochodzenia polskiego i żydowskiego. To kolejna zasługa Zyty Wegner, która zebrała dyplomy czeladnicze i mistrzowskie od mieszkańców.

Nad pierwszą książką "Nasze Skępe", która ukazała się w 2005 roku, pracowała ponad 30 lat. Tyle czasu zajęło jej zebranie zdjęć, pamiątek i opowieści najstarszych mieszkańców.

W 2007 r. wydała kolejny album pt. „Rodem ze Skępego”. Zamieściła w nim prawie 600 zdjęć i dokumentów. Unikatowe zdjęcia ukazują krajobraz i kształt architektoniczny dawnego Skępego. Książka otrzymała najwyższą ocenę wybitnych naukowców.

W 2009 roku na podstawie zdjęcia z 1930 r. i ustnego przekazu najstarszych mieszkańców, szczegółowo opracowała neogotycką bramę wjazdową do byłych katakumb w Borku. Dwa rysunki tej bramy zostały zainstalowane na tablicach w Borku. Trzecia tablica zawiera niezbędne informacje o nieistniejącym w tym miejscu cmentarzu.

W 2010 roku wykonała osiem rysunków, które prezentują zapomniane zabytki Skępego. Dzięki nim mieszkańcy, po siedemdziesięciu latach, zobaczyli zrekonstruowany fragment zabudowy rynku skępskiego, a po 150 latach – zrekonstruowaną neogotycką bramę wjazdową do Borku. Powiększone rysunki zostały naniesione na metalowe tablice i umieszczone na centralnym placu miasta.

W 2012 r. na podstawie akt pisanych w języku rosyjskim, odnalezionych w archiwach w Skępem i Włocławku, opracowała tablice nagrobne czterech osób zasłużonych dla Skępego w okresie międzywojennym – właścicieli dóbr skępskich z rodziny Zielińskich. To dzięki jej pieczołowitej pracy udało się ustalić prawdziwe daty i wyjaśnić nieścisłości oraz błędy pojawiające się w licznych publikacjach i Internecie. Marmurowe tablice zostały zainstalowane na ścianie kaplicy św. Barbary w skępskim klasztorze.

W 2014 r. przekazała dyrekcji Szkoły Podstawowej w Skępem sześć oprawionych fotografii prezentujących rady pedagogiczne skępskiej szkoły od 1930-1970 r. z opisem nazwisk i imion uczących wówczas nauczycieli. Do cennego daru dołączyła również świadectwo ukończenia szkoły w Skępem ucznia Antoniego Ruszkowskiego, absolwenta pierwszego rocznika po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Jest to jedyny dowód na funkcjonowanie szkoły w tym okresie. Natomiast do miejskiego gimnazjum z rąk Zyty Wegner trafiło oprawione, unikatowe zdjęcie rady pedagogicznej przedwojennego gimnazjum. Przy nazwiskach nauczycieli wpisana jest ich narodowość: Ukrainiec, Żydówka i Niemka.

Informacje o zasługach zaczerpnęliśmy ze strony internetowej urzędu miasta i gminy.

Pogrzeb zasłużonej dla miasta i gminy Skępe

Pogrzeb Zyty Wegner odbędzie się 14 sierpnia. O godz. 13 rozpocznie się Msza Święta w parafii Miłosierdzia Bożego.

Pani Zyta swój ostatni album zakończyła wierszem nieznanego autora:

A kiedy dnia pewnego każesz mi przybyć Boże
to z wszystkich moich wspomnień ogromny stos ułożę.

A gdy już dotknie nieba, bo trochę się przeżyło
to wiem, co wtedy powiem Ach Boże... warto było!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto