Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel Szymon Wiśniewski z Golubia-Dobrzynia ujawnia jak działa Kujawsko-Pomorska E-Szkoła uruchomiona na czas epidemii koronawirusa

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Historyk Szymon Wiśniewski, który uczy w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu został nauczycielem Kujawsko-Pomorskiej E-Szkoły, prowadząc ciekawe lekcje dla uczniów z województwa.
Historyk Szymon Wiśniewski, który uczy w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu został nauczycielem Kujawsko-Pomorskiej E-Szkoły, prowadząc ciekawe lekcje dla uczniów z województwa. Zbiory prywatne Szymona Wiśniewskiego
Historyk Szymon Wiśniewski, który uczy w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu został nauczycielem Kujawsko-Pomorskiej E-Szkoły, prowadząc ciekawe lekcje dla uczniów z województwa. W mundurze żołnierza Armii Hallera opowiadał o wydarzeniach sprzed 100 laty. Udało nam się z nim porozmawiać.

Jak to się stało, że nauczyciel z Golubia-Dobrzynia uczy dzieci z całego województwa w Kujawsko-Pomorskiej E-Szkole?
- Skontaktował się ze mną dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu Sławomir Żebrowski. Zaproponował mi prowadzenie zajęć z historii dla klas szkół podstawowych w ramach Kujawsko-Pomorskiej E-Szkoły. Oprócz mnie ze szkół z terenu powiatu w e-szkole pracuje także Anna Borkowska z Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny.

Jak funkcjonuje e-Szkoła?
- Kujawsko-Pomorska e-Szkoła powstała z inicjatywy marszałka województwa. To odpowiedź na zawieszenie zajęć w szkołach z powodu epidemii. Lekcje nagrywane są i nadawane na żywo w Internecie. Uczniowie mogą je odtworzyć, także po zakończeniu emisji. Każda lekcja składa się z dwóch części. W pierwszej nauczyciele omawiają i wyjaśniają dany temat. W drugiej uczniowie mają możliwość zadania na żywo pytań do tematu. W ten sposób dochodzi do interakcji, która w procesie uczenia jest bardzo ważna. Dyrektorem e-szkoły jest Czesław Ficner, zastępca dyrektora ds. edukacji Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, a koordynatorem projektu Sławomir Żebrowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. W siedzibie KPCEN w Toruniu przy ul. Henryka Sienkiewicza 36 zlokalizowano studio, w którym odbywają się codziennie nagrania. Za ich realizację odpowiada Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

E-szkoła to spore wyzwanie. Wzbudza zainteresowanie, ale także jest oceniana. Jak powstają lekcje?
- Do każdej lekcje przygotowuje się tworząc prezentacje. Zamieszczam tam informacje z danego tematu. Staram się, aby znalazło się wiele fotografii i map. Każda z prezentacji składa się przedstawienia podstawy programowej, celów lekcji oraz przypomnienia poprzedniego tematu i podsumowania. Jeżeli to możliwe umieszczam także informacje dotyczące historii regionu w nawiązaniu do danego tematu. Wprowadziłem także rekwizyty historyczne. Przykładowo gdy omawiałem temat związany ze sprawą polską w czasie I wojny światowej ubrałem się w mundur żołnierza Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Na inną lekcje dotyczącą średniowiecza przyniosłem replikę rycerskiego miecza. Łącze elementy wykładu z prezentacją multimedialną oraz eksponatami historycznymi. Ważny jest też sposób przekazywania treści.

Mimo nowych obowiązków, jest także czas na pasję?
- Moją pasją jest historia i harcerstwo. To dwie dziedziny, w których się realizuje. Historię zaszczepili we mnie dziadkowie. Jeden z nich w czasie II wojny światowej był żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech. Drugi natomiast był nauczycielem historii oraz harcerzem. Najbardziej interesuje się historią regionalną oraz wojskową. Uwielbiam „odkrywać” nieznane dzieje regionu, zwłaszcza Golubia-Dobrzynia. Jestem także instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. To druga dziedzina, która mnie „pochłonęła”. Przez ostatnie lata byłem komendantem Hufca ZHP Golub-Dobrzyń. Dziś pełnię funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej hufca. W wolnym czasie lubię spacerować po lasach nad Drwęcą i oczywiście odkrywać historię, której jest bardzo dużo. W lasach Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń znajdują się pozostałości niemieckich umocnień z okresu II wojny światowej - tzw. linii Przedmościa Golubskiego. Poświęcam się również poszukiwaniom różnych pozostałości historycznych działając w Stowarzyszeniu Historyczno-Eksploracyjnym „Przedmoście”. Uzyskujemy stosowne pozwolenia od konserwatora zabytków oraz właścicieli terenów i poszukujemy artefaktów historycznych. Historia to nie tylko nauka przysłowiowych dat, ale przede wszystkim nauka o stosunkach międzyludzkich. Historia regionu pokazuje, że w naszych okolicach żyli ludzie, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach historycznych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto